30 Ապրիլ 2013 - 10:02 AMT
Օլիմպիադա-2020. Տոկիոյի քաղաքապետը ներողություն է խնդրել իսլամական երկրներին վիրավորական խոսքերի համար
Տոկիոյի քաղաքապետ Նաոկի Ինոսեն ստիպված է եղել ներողություն խնդրել իսլամական երկրներին վիրավորական արտահայտություններ ասելու համար:
The New York Times-ին տված իր վերջին հարցազրույցում Ինոսեն, մեկնաբանելով Ստամբուլի թեկնածությունը 2020թ. Օլիմպիական խաղերն անցկացման համար, հայտարարել է, որ իսլամական երկրները միայն մեկ ընդհանուր բան ունեն՝ դա Ալլահն է, և նրանք մշտապես պատերազմում են միմյանց դեմ, հայտնում է «Ռ-սպորտը»:
Twitter-ի իր միկրոբլոգում քաղաքապետը գրել է, որ թերթը խեղաթյուրել է իր խոսքերը: Իսկ նրա աշխատակազմը պարզաբանել է, որ Ինոսեն նկատի է ունեցել, որ Օլիմպիադայի հավակնորդ առաջին իսլմական քաղաք լինելու հանգամանքը դեռ բավարար չէ այն ընդունելու համար, նույնը վերաբերում է նաև բուդդայական ու քրիստոնեական քաղաքներին:
Օլիմպական խաղերը ընդունելուն հավակնում են Մադրիդը, Տոկիոն ու Ստամբուլը: Հաղթողի անունը հայտնի կդառնա 2013թ. սեպտեմբերի 7-ին:

Мэр Токио Наоки Иносэ был вынужден принести извинения за высказывания, оскорбительные для исламских стран.
В недавнем интервью газете "The New York Times" Иносэ, комментируя кандидатуру Стамбула на проведение летних Олимпийских игр 2020 года, заявил, что у исламских стран единственное, что есть общего – это Аллах, и они постоянно воюют друг с другом.
Мэр написал в своем микроблоге в Twitter, что его слова были искажены газетой, а его администрация пояснила, что Иносэ имел в виду, что быть первым исламским городом-кандидатом на проведение Олимпиады еще недостаточно для того, чтобы стать ее хозяином, точно так же это относится и к буддийским, и к христианским городам и государствам, передает Р-спорт.
На проведение Олимпийских игр в 2020 году претендуют Мадрид, Токио и Стамбул. Победитель будет объявлен 7 сентября 2013 года в Буэнос-Айресе.