ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարել է, որ պատրաստ է իրականացնել Երևանում 5-րդ օրը շարունակվող հավաքը ցրելու իր պարտականությունը, որը կարող է կատարվել ցանկացած անհրաժեշտ պահի, որով պայմանավորված՝ կոչ է անում հավաքի մասնակիցներին զերծ մնալ անօրինական գործողություններից՝ անցանկալի հետևանքներից խուսափելու համար:
Ինչպես արդեն ավելի վաղ հայտարարվել է, ՀՀ ոստիկանությունը «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 33-րդ հոդվածով սահմանված կարգով 16.04.2018թ. որոշում է կայացրել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի կազմակերպած հավաքը դադարեցնելու մասին: Օրենքի պահանջով այսօր առավոտյան ոստիկանության աշխատակիցների կողմից Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացվել է հիշյալ որոշման մասին:
Հայտարարությնա մեջ ասվում է, որ հավաքի կազմակերպիչ Նիկոլ Փաշինյանը անտեսել է հավաքը դադարեցնելու մասին որոշման պահանջները, չի կատարել օրենքով հավաքի կազմակերպչի իր պարտականությունները, այլ կրկին կոչ է արել շարունակել հավաքը, իրականացնել այլոց իրավունքների ու ազատությունների իրացմանը խոչընդոտող, հասարակական կարգը խախտող գործողություններ:
«Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 33-րդ հոդվածի 3-րդ մասը նման իրավիճակում ոստիկանությանը լիզորում է «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված հատուկ միջոցների կիրառմամբ ցրել հավաքը:
Նկատի ունենալով նման գործողությունների հետևանքները՝ հավաքի վայրում գտնվող լրագրողներին կոչ է արվում ողջամիտ հեռավորություն պահպանել հավաքի մասնակիցներից:
Ապրիլի 17-ին Ազգային ժողովն ընտրելու է ՀՀ վարչապետին: Խորհրդարանում մեծամասնություն կաղմող Հանրապետական կուսակցությունն այդ պաշտոնում առաջադրել է երկրի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:Երևանում ընթանում է Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ ցույցերի 5-րդ օրը։ Ընդդիմությունը փորձելու է շրջափակել Ազգային ժողովի բոլոր մուտքերն ու ելքերը:

Полиция Армении выступила с очередным заявлением, в котором говорится, что Полиция РА готова осуществить свою обязанность по разгону продолжающихся 5-й день подряд собраний оппозиции в центре Еревана и может сделать это в любой необходимый момент.
В этой связи Полиция призывает участников собрания воздерживаться от незаконных действий во избежание нежелательных последствий.
16 апреля было принято решение о прекращении организованного депутатом Национального Собрания РА Николом Пашиняном собрания – в соответствии со ст. 33 Закона РА «О свободе собраний». Требованием закона утром 17 апреля сотрудниками полиции лидер оппозиционного движения Никол Пашинян был извещен об упомянутом решении.
«Организатор Собрания проигнорировал требования указанного решения, не выполнил предусмотренных законом обязательств организатора, а вновь выступил с призывами продолжать собрание, осуществлять действия, препятствующие реализации прав и свобод других лиц, нарушающих общественный порядок. Ч.3 ст. 33 Закона РА «О свободе собраний» в подобной ситуации уполномочивает Полицию на разгон собрания с применением специальных средств, предусмотренных Законом Республики Армения «О полиции»,- говорится в заявлении полиции.
«С учетом последствий подобных действий Полиция РА обратилась с призывом к находящимся на месте собрания журналистам соблюдать разумное расстояние от участников митинга», – говорится в сообщении.