5 Մարտ 2009 - 13:59 AMT
Հայ հեծանվորդները կմասնակցեն «Տաստան Տուր» միջազգային առաջնությանը, որը կանցկացվի ապրիլի 4-11 Իրանում: Առաջնությանը Հայաստանը կներկայացնեն 6 հեծանվորդներ` Սերգեյ Սարկիսովը, Էդգար Գեւորգյանը, Գեւորգ Առաքելյանը, Արամ Մելիքյանը, Սուրեն Պետրոսյանը եւ Արման Խառատյանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Հեծանվային սպորտի ֆեդերացիայի նախագահ Կարեն Գրիգորյանը:
«Մենք Իրան կմեկնենք ապրիլի 2-ին: Այդ առաջնությունը մեզ համար կարեւոր դեր ունի: Տարվա ընթացքում մենք ծրագրում ենք մասնակցել 7-8 միջազգային առաջնությունների, քանի որ մեզ հենց միջազգային մրցույթների փորձ է անհրաժեշտ: Ճիշտ է, Հայաստանում հաճախ են մրցույթներ անցկացվում, բայց դա բավական չէ, որպեսզի արժանապատվությամբ ներկայացնենք մեր երկիրը միջազգային հրապարակում: Հուլիսին մենք կմասնակցենք Իտալիայում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը, իսկ սեպտեմբերին` աշխարհի առաջնությանը, որը կկայանա Մոսկվայում: Դրա համար մենք զօրուգիշեր մարզվում ենք»,- նշել է Գրիգորյանը:
Կարեն Գրիգորյանը նաեւ նշել է, որ Հայաստանում հեծանվային սպորտի սեզոնը կբացվի Երեւան-Էջմիածին մայրուղու անցումով:
«Մարտին ծրագրվում է հեծանվային սպորտի սեզոնի բացումը: Ճշգրիտ ամսաթիվը դեռեւս չի որոշվել եղանակային պայմանների պատճառով, բայց ենթադրում եմ, որ բացումը կկայանա մարտի 14-17 միջակայքում եւ կնշանավորվի Երեւան-Էջմիածին եռօրյա մրցությամբ: Առաջին օրը ծրագրվում են անհատական մրցություններ, իսկ երկրորդ եւ երրորդ օրերը` խմբային մրցություններ 80-120 կմ հեռավորության վրա` կախված հեծանվորդների տարիքային կարգից»,- ասել է Գրիգորյանը:

5 Март 2009 - 13:59 AMT
Армянские велосипедисты примут участие в международном турнире «Тастан Тур», который пройдет с 4 по 11 апреля в Иране. На турнире Армению будут представлять 6 велосипедистов: Сергей Саркисов, Эдгар Геворкян, Геворк Аракелян, Арам Меликян, Сурен Петросян и Арман Харатян. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил исполнительный директор Федерации велосипедного спорта в Армении Карен Григорян.
«Мы отбудем в Иран 2 апреля. Этот турнир для нас играет важную роль. Мы в течение года планируем участие в 7-8 международных турнирах, так как нам нужен опыт именно международных гонок. Правда, в Армении часто проводятся соревнования, но этого мало для того, чтобы достойно представлять страну на международной арене. В июле нам предстоит участие в чемпионате Европы в Италии, а в сентябре – в чемпионате мира, который пройдет в Москве. Для этого мы день и ночь без устали тренируемся», – отметил Григорян
Карен Григорян также отметил, что сезон велоспорта в Армении возьмет старт в середине марта марш-броском по трассе Ереван-Эчмиадзин.
«В марте планируется открытие сезона велоспорта. Пока точная дата не определена из-за погодных условий, но полагаю, что открытие состоится в промежутке с 14 по 17 марта и ознаменуется трехдневным соревнованием по трассе Ереван-Эчмиадзин. В первый день планируются индивидуальные гонки, а во второй и третий день – групповые марш-броски на расстоянии от 80 до 120 км, в зависимости от возрастной категории велосипедистов», – сказал Григорян.