Սեպտեմբերի 9-ին Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը 2010թ. Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում իր առաջին հաղթանակն է տարել` սեփական դաշտում 2:1 հաշվով սենսացիոն հաղթանակ տանելով բելգիացիների հանդեպ:
Խաղի հաշիվը կարող էր բացվել դեռեւս 15-րդ րոպեին, երբ Արման Քարամյանը հիանալի փոխանցում ստացավ Գոհարյանից, դուրս եկավ Ժիյեի դեմ, սակայն նրա հարվածը ուղիղ դարպասապահի ուղղությամբ էր:
Իսկ 14-րդ եւ 32-րդ րոպեներին ՀՀ հավաքականի մարզիչ Վարդան Մինասյանը ստիպված եղավ երկու փոփոխություն կատարել կազմում` իրեն զգացնել տվեց Արարատ Առաքելյանի վնասվածքը, նրա փոխարեն դաշտ դուրս եկավ «Ուլիսի» պաշտպան Հրայր Մկոյանը, այնուհետեւ Գոհարյանը ձգեց մկանը եւ չկարողացավ շարունակել խաղը: Նրան փոխարինեց Եղիա Յավրոյանը:
Դեռ առաջին խաղակեսում Հայաստանի հավաքականը կարողացավ կրկնպատկել հաշիվը: Աչքի ընկավ Սարգիս Հովսեփյանը, որի հարվածից հետո գնդակը անցավ դարպասապահի վրայով, սակայն հարվածը շեղ էր:
Ինչ վերաբերում է առաջին խաղակեսին, այն անցավ հավասար պայքարում, սակայն ի տարբերություն բելգիացիների, որոնք չկարողացան վտանգավոր պահեր ստեղծել հակառակորդի դարպասի մոտ, հայ ֆուտբոլիստները կարողացան նեղություն պատճառել բելգիացիների դարպասապահին:
Երկրորդ խաղակեսը եւս անհաջող էր բելգիացիների համար: Արդեն 49-րդ րոպեին Սարգին Հովսեփյանը կրկնապատկեց հաշիվը: Հայաստանի հավաքականի ավագը կարողացավ «մենախաղով» առաջ անցնել բելգիացիներից, եւ տուգանային հարվածով գրավել դարպասը:
Մինչ 70-րդ րոպեն խաղի բնույթը չփոխվեց, սակայն հետո հայկական թիմը փոխեց մարտավարությունը, կենտրոնանալով պաշտպանության վրա: 75-րդ րոպեին մրցակցի գրոհներից մեկի ժամանակ չհամաձայնեցված խաղացին դարպասապահ Գեւորգ Կասպարովն ու պաշտպան Հրայր Մկոյանը, եւ վերջինս գոլ խփեց սեփական դարպասին: Սակայն այդ գոլը չգրանցվեց, քանի որ խաղից դուրս վիճակ էր:
Վերջին 10 րոպեներին բելգիացիները փորձում էին կրճատել հաշիվը: Աչքի ընկավ հարձակվող Դանիել Վան Բյույտենը:
Այս հաղթանակից հետո հայկական հավաքականը 4 միավորով շարունակում է եզրափակել 5-րդ փուլի մրցաշարային աղյուսակը` ետ մնալով էստոնացիներից 1 միավորով:

9 сентября сборная Армении по футболу в рамках отборочного этапа чемпионата мира-2010 одержала свою первую победу, на своем поле сенсационно обыграв сборную Бельгии со счетом 2:1.
Сборная Армении после домашнего поражения от боснийцев 4 сентября, в этом матче реабилитировалась и показала грамотный и темповой футбол, который принес свои плоды уже на 19 минуте матча. Одна из частых атак армянской команды завершилась ударом полузащитника Генриха Мхитаряна примерно с 20 метров, с которым вратарь Бельгийцев с трудом справился, но вовремя подоспевший Оганес Гоарян добил-таки мяч в ворота соперника, записав на свой счет первый мяч за сборную Армении.
Счет в матче мог открыться еще на 15 минуте, когда Арман Карамян получив прекрасную передачу от Гоаряна, вышел один на один против Жийе, но его удар пришелся прямо на вратаря.
А на 14 и 32 минутах наставник армянской сборной Вардан Минасян был вынужден провести две замены: травма Арарата Аракеляна дала о себе знать, и вместо него на поле вышел защитник «Улиса» Грайр Мкоян, затем Гоарян на ровном месте потянул мышцу, и не смог продолжить игру. Вместо него вышел форвард Егия Явруян.
Еще в первом тайме сборная Армении могла удвоить счет. Активностью отметился капитан команды Саргис Овсепян, после удара которого мяч рикошетом перелетел вратаря, но прошел рядом со штангой.
Что касается игры команд в первом тайме, то она проходила в равной борьбе, но, в отличие от бельгийцев, которые не смогли создать ни одного опасного момента у ворот соперника, армянские футболисты сумели-таки несколько раз потревожить голкипера бельгийцев.
Второй тайм также начался не совсем приятным для бельгийцев образом. Уже на 49 минуте Саргис Овсепян удвоил счет в матче. Капитан армянской команды на правом фланге устроил «сольный концерт»: пробившись через несколько бельгийских футболистов, Овсепян с бровки штрафной нанес удар, который пришелся точно в левый нижний угол ворот.
До 70 минуты сценарий игры не изменился, но потом армянская команда изменила тактику, акцентируясь больше на защите. На 75 минуте в одной из атак соперника несогласованно сыграли голкипер армянской команды Геворг Каспаров и защитник Грайр Мкоян, и последний отправил мяч в собственные ворота. Но арбитр матча не засчитал взятие ворот, зафиксировав положение вне игры бельгийского футболиста.
Последняя 10-минутка осталась за бельгийцами, которым уже на последней добавленной минуте удалось сократить счет. Отличился Даниель Ван Бюйтен.
После этой победы армянская сборная с 4 очками продолжает замыкать турнирную таблицу группы, отставая от эстонцев на 1 очко.