10 Սեպտեմբեր 2009 - 06:03 AMT
Սեպտեմբերի 9-ին Միլանում ընթացող բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությանը, Ռուսաստանի հավաքականը ներկայացնող 48 կգ քաշային կարգում հայ բռնցքամարտիկ Դավիթ Հայրապետյանը հաղթանակ տարավ իսպանացի Խոսե դե լա Նիեվաի նկատմամբ` 12:3 հաշվով:
Հայրապետյանի հաղթանակի կապակցությամբ անձնական մարզիչ Վալերի Էնտալցեվը կարծիք հայտնեց, որ նրա աշակերտը մենամարտի ճակատագիրը որոշեց իր օգտին երկրորդ ռաունդի սկզբում:
«Դավիթը իսպանացու հետ մենամարտում գործում էր հստակ, համաձայն հրահանգի: Իսպանացուն հրահրելու համար նա անցկացնում էր կեղծ գրոհներ, որից հետո կարողանում էր հակազդել նրան: Առանցքային պահը `երկրորդ ռաունդի սկիզբն էի: Այդ պահից սկսած` Դավիթը աշխուժացավ եւ առաջարկեց հակառակորդին հավասար տեմպ, ինչը իսպանացու համար անակնակալ էր:
Մարզիչը իր կարծիքը հայտնեց կուբացի Դանիել Ռամոսի եւ կորեացի Չին Խոն Խունի մենամարտի մասին, որտեղ որոշվում էր Դավիթի հակառակորդը կիսաեզրափակչում:
«Կուբացու պարտությունը ինձ համար անակնկալ չէր: Նա դժվարությամբ էր տիրապետում իր քաշին եւ մենամարտի վերջում ֆիզիկապես հոգնել էր: Եվ այսօր դա նկատվեց: Իր հերթին կորեացին լավ է զգում տարածությունը եւ հարվածում է տարբեր դիրքերից: Դավիթը պետք է նրա հետ ուշադիր լինի եւ գործի առավելագույն արագությամբ: Նա ավելի արագ է կորեացուց եւ այս հաղթաթղթից անհրաժեշտ է օգտվել»,- բացատրեց Էնտալցեվը:

9 сентября на чемпионате мира по боксу в Милане в четвертьфинале весовой категории до 48 кг армянский боксер, выступающий за сборную России Давид Айрапетян победил испанца Хосе де ла Ниева – 12:3.
В связи с победой Айрапетяна личный тренер Валерий Энтальцев выразил мнение, что его ученик решил судьбу этого боя в свою пользу в начале второго раунда.
“Давид в бою с испанцем де ла Ниеве в точности действовал согласно установке. Чтобы раскрыть испанца, он проводил ложную атаку, после чего встречал его на перехвате. Ключевым моментом боя стало начало второго раунда. В этот момент Давид активизировался и предложил сопернику рваный темп, что для испанца стало неожиданностью. У Давида прошла серия, после чего его преимущество в счете стало достаточно комфортным. В третьем раунде надо было не расслабляться, и он активно маневрировал, вытягивал соперника на себя – и уверенно довел бой до победы” приводит слова Энтальцева агентство “Весь Спорт”.
Валерий Энтальцев также поделился впечатлениями о бое кубинца Даниэля Рамоса и Чин Хон Хуна из Южной Кореи, в котором определялся соперник Давиа Айрапетяна в полуфинале.
“Поражение кубинца не стало для меня неожиданностью. Он с трудом делает вес, из-за чего к концу турнира подсаживается физически. Сегодня это сказалось. В свою очередь кореец хорошо чувствует дистанцию и бьет из разных положений. В бою с ним Давиду надо быть внимательнее, а также придется включить максимальную скорость. Он быстрее корейца, и этим козырем необходимо воспользоваться”, – объяснил Валерий Энтальцев.