28 Սեպտեմբեր 2009 - 11:14 AMT
Սեպտեմբերի 28-ին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը եւ «Հայփոստ» ՓԲԸ հոկտեմբերի 1-դեկտեմբերի 31 Հայաստանի ողջ տարածքում նվիրատվություն հավաքելու վերաբերյալ համագործակցության մասին համաձայնություն են ստորագրել:
«Յուրաքանչյուր ամիս մենք նոր նախագիծ ենք սկսում»,- ասել է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը` ավելացնելով, որ հիմնադրամը սկսել է հիվանդանոցի շինարարությունը Ստեփանակերտում, քաղաքում կկառուցվեն նաեւ 7 նոր դպրոցներ: Ընդ որում, նա նշել է, որ շուտով Գորիսում կկառուցվի սրտաբանական հիվանդանոց: Վարդանյանի խոսքով, հիմնադրամը շատ նախագծեր է նախատեսում, որոնք ծրագրում է իրականացնել մոտ ժամամակներս:
«Միջոցների հավաքման ամենամեծ ակտիվությունն արձանագրվել է Գյումրիում»,- ասել է Վարդանյանը` նշելով, որ դա արդյունքն է այն բանի, որ հիմնադրամն իր նախագծերի մեծ մասն իրականացրել է հենց այնտեղ:
Նա նաեւ հայտնել է, որ «Հայաստան» հիմնադրամը մտադիր է սկսել նոր նախագծերի իրականացումը ԼՂՀ-ում:
«17 տարվա ընթացքում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն ավելի քան 1000 նախագիծ է իրականացրել $200մլն-ի չափով»,- ասել է Վարդանյանը` ընդգծելով, որ «Հայփոստի» օգնությամբ անցյալ տարվա ընթացքում հիմնադրամին հաջողվել է 12մլն դրամ հավաքել: Նման ակցիաներ ծրագրվում է անցկացնել նաեւ Ֆրանսիայում ու Կալիֆոռնիայում, մասնավորապես` Լոս-Անջելեսում:

28 сентября общеармянский фонд «Айастан» и ЗАО «Айпост» подписали соглашение в сотрудничестве по сбору пожертвований на всей территории Армении с 1 октября по 31 декабря.
«Каждый месяц мы начинаем новый проект», – сказал исполнительный директор фонда Ара Варданян, добавив, что фонд начал строительство больницы в Степанакерте, в городе также будут построены 7 новых школ. При этом он отметил, что вскоре в Горисе будет построена кардиологическая больница. По словам Варданяна, фонд наметил много проектов, который планирует реализовать в ближайшее время.
«Наибольшая активность по сбору средств была зарегистрирована в Гюмри», – сказал Варданян, отметив, что это является результатом того, что фонд реализовал большую часть своего проекта там.
Он также заявил, что фонд «Айастан» намерен начать реализацию новых проектов в НКР.
«В течение 17 лет фонд реализовал около 1000 проектов на $200 млн.»,- сказал Варданян, подчеркнув, что с помощью «Айпост» за прошлый год фонду удалось собрать 12 млн. драмов. Подобные акции также запланировано провести в Калифорнии, в частности в Лос- Анджелесе и Франции.