28 Հոկտեմբեր 2009 - 10:04 AMT
Գլխավոր գրասենյակի բացման կապակցությամբ «Ամերիբանկ» ՓԲԸ-ն նվեր է մատուցում ջազի սիրահարներին: Աշխարհում իրավամբ ամենահայտնի ջազ կիթառահարներից մեկը համարվող Ջորջ Բենսոնը, որը բազմակողմանի երաժիշտ է, ով հաջողության է հասել ոչ միայն ջազում, այլ նաեւ փոփ-երաժշտության ասպարեզում, նոյեմբերի 12-ին միակ համերգով հանդես կգա Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Համերգը տեղի կունենա «21-ի հեռանկարներ» տասներորդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում, որն անցնում է Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ եւ ՀՀ նախագահի հովանու ներքո:
Ինչպես հաղորդել են PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին «Շարմ» ընկերությունում, տոմսերն արժեն 5-100 հազար դրամ եւ վաճառվում են ընկերության գրասենյակում:
Ջորջ Բենսոնը ծնվել է 1943թ. մարտի 1-ին ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիա նահանգի Փիթսբուրգ քաղաքում: Արդեն 8 տարեկանից նա հանդես է եկել գիշերային ակումբներում, եւ մինչեւ 10 տարեկանը հասցրել է մի քանի ձայնագրություններ անել RCA ֆիրմայի համար: 1960թ. Բենսոնը հավաքեց իր ռոք-խումբը, սակայն մեկ տարի անց, ջազ երաժիշտների` կիթառահար Չարլի Քրիսչենի եւ սաքսոֆոնահար Չարլի Փարկերի ազդեցության տակ միացավ երգեհոնահար Ջեկ Մաքդաֆի խմբին, որը սոուլ եւ ֆանկ-ջազ ուղղվածությունն ուներ: Բենսոնը, լինելով ջազի ողջ պատմության մեջ ամենաականավար կիթառահարներից մեկը, որ նվագում է լայն դիապազոնով` սվինգից մինչեւ բոպ ու ջազ-ռոք ու smootf-ջազ, երբեմն անցնելով ռիթմ-ն-բլյուզի եւ փոփ-երաժշտության դաշտ, հայտնի է նաեւ որպես փոփ եւ ջազ-վոկալիստ: Ընդ որում, նրա կիթառը գործնականում երբեք չի մղվում երկրորդ պլան` պահպանելով հավասարությունը վոկալ եւ գործիքային պիեսների միջեւ:

В связи с открытием головного офиса ЗАО “Америабанк ” преподносит подарок любителям джаза. По праву считающийся одним из самых популярных джазовых гитаристов в мире, разносторонний музыкант, добившийся успеха не только на джазовой сцене, но и в мире поп-музыки, Джордж Бенсон с единственным концертом выступит 12 ноября в концертном зале ереванского СКК имени Карена Демирчяна. Концерт пройдет в рамках Международного десятого музыкального фестиваля “Перспективы 21-го”, который проходит при содействии Министерства культуры и под патронажем президента Армении.
Как сообщили корреспонденту Pan.ARMENIAN.Net из компании Шарм, билеты на концерт стоят от 5 до 100 тысяч драмов и продаются только в офисе компании.
Джордж Бенсон родился 22 марта 1943 года в Питсбурге, штат Пенсильвания (США). Уже с восьми лет он выступал в ночных клубах, и до того как ему исполнилось десять, успел записать несколько композиций для фирмы RCA. В 1960 году Бенсон собрал собственную рок-группу, однако два года спустя, под влиянием музыки джазовых музыкантов – гитариста Чарли Крисчена и саксофониста Чарли Паркера, присоединился к группе органиста Джека Макдаффа, который был ориентирован на соул и фанк-джаз. Джордж Бенсон, являясь одним из выдающихся гитаристов за всю историю джаза, игравший в диапозоне от свинга и бопа до джаз-рока и smooth-джаза, переходя порою в поле ритм-н-блюза и поп-музыки, не менее известен и как поп- и джаз-вокалист. При этом, его гитара практически никогда не уходила на второй план, соблюдая паритет между вокальными и инструментальными пьесами.