30 Հոկտեմբեր 2009 - 11:09 AMT
Ռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը դժգոհ է Հայաստանի իշխանությունների անտարբերությամբ նրա հաջողության հանդեպ
Հարություն Խաչատրյանի «Սահման» ֆիլմը «Ոսկե նարինջ» փառատոնին, Ալեքսեյ Գերմանի «Թղթե զինվոր» ֆիլմի հետ միասին ճանաչվել է լավագույնը 12 մրցանակակիրների միջեւ` միջազգային ֆիլմերի մրցույթում:
Այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում ռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը հայտնել է իր դժգոհությունը Հայաստանի իշխանությունների անտարբերությամբ նրա հաջողության հանդեպ: «Երկրում, որտեղ տարին մեկ ֆիլմ է նկարահանվում, ոչ ոք ինձ չշնորհավորեց 6 մրցանակ ստանալու կապակցությամբ միայն «Սահման» ֆիլմի համար: Երեւի եթե չլիներ թուրքական մրցանակը, ապա ֆիլմի վրա ոչ ոք ուշադրություն չէր դարձնի: Ֆիլմի գլխավոր միտքն` ջնջել բոլոր սահմանները, չէ, որ փակ սահմանը նոնսնս է: Միայն մշակույթը իրականում կարող է բացել բոլոր սահմանները, եթե այդքան անտեսված չլիներ»:
«Անթալիայի փառատոնը համընկավ մեր ֆուտբոլային դիվանագիտության հետ, եւ մեր կինոդիվանագիտությունը ավելի հաջողակ գտնվեց քան Հայաստանի համար առաջնային համարվող ֆուտբոլային դիվանագիտությունը», – նշել է մամլո ասուլիսում «Ոսկե ծիրան» փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար, հայկական կինոգետների եւ կինոլրագրողների ասոցիացիայի նախագահ Սուսաննա Հարությունյանը:
«Սահման» ֆիլմը, բացի Անթալիայի մրցանակից արժանացել է Ռումինիայի կինոքննադատների ժյուրիի հատուկ մրցանակին: Ավելի վաղ «Սահման» ֆիլմը պլատինե մրցանակի է արժանացել Հյուսթոնում կայացած միջազգային կինոփառատոնում, Սիրակուզայում ճանաչվել է «լավագույն ֆիլմ» կոչմանը, իսկ «Կինոշոկում» մրցանակ է ստացել լավագույն ռեժիսորի համար:
Դեկտեմբերի 3-ն Իտալիայում ֆիլմը կստանա բոլոր կինոգետների մրցանակը «Լավագույն ռեժիսուրա» անվանակարգում: «Սահման» ֆիլմի առաջին ցուցադրումը կայացավ հուլիսի 15-ն, «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակներում:

30 Октябрь 2009 - 11:09 AMT
Фильм Арутюна Хачатряна «Граница» на фестивале «Золотой апельсин», вместе с фильмом «Бумажный солдат» Алексея Германа-младшего, был признан лучшим среди 12 финалистов в конкурсе международных фильмов.
В ходе организованной сегодня пресс-конференции режиссер Арутюн Хачатрян выразил недовольство равнодушием властей и населения к фильму и его удаче. «В стране, где снимается по одному фильму в год, никто даже не поздравил меня с получением 6 наград за один только фильм «Граница». Наверное, если бы не было турецкой награды, то на фильм никто бы не обратил внимания. Главная мысль фильма – стереть все границы, ведь закрытая граница – это нонсенс. Именно культура действительно может открыть любые границы, если не будет столь обделена вниманием».
«Фестиваль в Анталии совпал с нашей футбольной дипломатией, и наша кинодипломатия оказалась успешней приоритетной для Армении футбольной дипломатии»,- отметила в ходе конференции художественный руководитель фестиваля «Золотой абрикос», председатель армянской Ассоциации киноведов и киножурналистов Сусанна Арутюнян.
Фильм «Граница», помимо награды в Анталии, был удостоен специального приза жюри кинокритиков в Румынии, названного «за новаторское и образное (без слов) представление трагедии положения эмигранта». Ранее фильм был удостоен платиновой награды на кинофестивале в Хьюстоне, был признан «Лучшим фильмом» в Сиракузах, получил приз за лучшую режиссуру на фестивале «Киношок».
3 декабря фильм получит приз всех кинокритиков в номинации «Лучшая режиссура» в Италии. Премьерный показ фильма «Граница» в Армении состоялся 15 июля в рамках 6 кинофестиваля «Золотой абрикос». Ереванская премьера фильма “Граница” о буйволе, который пересек армяно-азербайджанскую границу, состоялась 15 июля.