24 Դեկտեմբեր 2009 - 13:01 AMT
«Մենք բոլորս գիտենք, թե ով է Հայաստանում մենաշնորհատեր: Մենաշնորհները խանգարում են երկրի զարգացմանը եւ պետք է պայքարել այդ երեւույթի դեմ», – ամփոփիչ մամլո ասուլիսի ընթացքում ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Հ. Աբրահամյանի խոսքերի համաձայն, կառավարությունը ներկա պահին մենաշնորհների դեմ պայքարում իրավական մեխանիզմների պակաս չունի: «Ես միանգամայն համաձայն եմ ՀՀ վարչապետի հետ, երբ ասում էր, որ պետք է պայքարել այդ երեւույթի դեմ, եւ ուզում եմ նշել, որ որպես ՀՀ ԱԺ նախագահ` աջակցում եմ վարչապետին այդ հարցում», – ընդգծել է խորհրդարանի խոսնակը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է նաեւ, որ պետք է նվազագույնի հասցնել խորհրդարանում գործարարների քանակը, քանի որ ձեռնարկատերը պետք է գործարարությամբ զբաղվի, իսկ պատգամավորը` օրենսդրական գործունեությամբ:
Խոսելով մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարության աշխատանքների մասին, Աբրահամյանը այն գնահատեց արդյունավետ եւ նշեց, որ գործադիր եւ օրենսդիր իշխանությունների միջեւ տարաձայնություններ չկան:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին այն մասին, թե արդյոք 2008 թ. մարտի 1-ի էջը փակված է համարում, ասաց, որ մարտի իրադարձությունները որպես փաստ արդեն փակված են, բայց դեռ շատ անելիքներ կան այդ ուղղությամբ:

24 Декабрь 2009 - 13:01 AMT
«Мы все знаем, кто в Армении является монополистом. Монополии мешают развитию страны, и нужно бороться с этим явлением», – заметил в ходе итоговой пресс-конференции в НС РА спикер парламента Армении Овик Абрамян.
По словам Абрамяна, правительство на данный момент не имеет недостатка в законодательных механизмах в деле борьбы против монополий. «Я абсолютно согласен с премьер-министром РА о необходимости борьбы против этого явления и хочу заметить, что как председатель НС РА поддерживаю премьер-министра в этом вопросе», – подчеркнул спикер парламента.
Председатель НС РА, также отметил, что нужно минимизировать число бизнесменов в парламенте, так как предприниматель должен заниматься бизнесом, а депутат законодательной деятельностью.
Говоря о работе правительства РА за год, Абрамян расценил ее как эффективную, и заметил, что между исполнительной и законодательной властью нет разногласий.
Отвечая на вопрос журналистов, о том считает ли спикер парламента закрытой страницу первого марта 2008 года, Абрамян отметил, что страница мартовских событий как факт уже закрыт, но еще многое предстоит сделать в этом направлении.