2009 թ. «Ժառանգություն» կուսակցության համար բավական դժվարին տարի էր: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը: Նա նաեւ նշեց, որ չնայած բոլոր դժվարություններին, կուսակցությունը կարողացավ ապացուցել, որ ինքնուրույն ու անկախ քաղաքական ուժ է:
Մեկնաբանելով կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ առաջացած իրավիճակին, Մարտիրոսյանն ասաց, որ կուսակցության անդամների միջեւ աշխատանքը բաժանված է: « Հովհաննիսյանի աշխատանքը հիմնականում արտասահմանի հետ է կապված, այնուամենայնիվ, նա մնում է կուսակցության ղեկավար», – նշել է Արմեն Մարտիրոսյանը:
ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանի մասին խոսելով, ով միաժամանակ ե’ւ «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ է, ե’ւ Սոցիալ դեմոկրատական հնչակյան կուսակցության, Մարտիրոսյանն ասաց, որ Խաչատրյանն ինքը պետք է որոշի, թե որ կուսակցության անդամ է ուզում լինել:

2009 для партии “Наследие” был довольно сложным. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель правления партии “Наследие” Армен Мартиросян. При этом он отметил, что, несмотря на все сложности, партия смогла доказать, что она является отдельной и самостоятельной политической силой.
Комментируя сложившуюся ситуацию с лидером партии Раффи Ованнисяном, Мартиросян сказал, что работа между членами партии распределена. “Деятельность Ованнисяна в основном заграницей, но он продолжает оставаться лидером партии”, – отметил Армен Мартиросян.
Касаясь вопросов связанных с депутатом НС Варданом Хачатряном, который одновременно является членом и партии “Наследие” и Социал-демократической партии Гнчак, Мартиросян сказал, что Хачатрян сам должен решить членом какой партии он хочет быть.