25 Դեկտեմբեր 2009 - 10:49 AMT
2010 թվականի սկզբին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կակտիվանան Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի քննարկումները: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱՄՆ-ից վերադարձած ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը:
Ըստ պատգամավորի, ամերիկացի կոնգրեսականների եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնի հետ հանդիպումների ընթացքում նա հայտարարել է, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ առկա գործընթացը չպետք է խանգարի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը եւ չպետք է պայմանավորվի Արձանագրություններով:
«Դրա ամենավառ վկայությունը կարող է դառնալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից»,-ասել է Արմեն Ռուստամյանը: Ըստ խորհրդարանականի, եթե ԱՄՆ-ն ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, երկու խնդիր կլուծվի` պարզ կդառնա, որ այդ պատմական փաստի ճանաչումը հակաթուրքական արշավ չէ, այն կկանխի ապագա ցեղասպանությունները:
«Ամերիկյան կողմի հետ հանդիպման ժամանակ ես զգացի, որ նրանք այդ մոտեցումն ըմբռնումով են ընկալում: Եվ հենց այդ պատճառով ես անհրաժեշտ եմ համարում նոր խթան հաղորդել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման շարժմանը»,-ասել է Արմեն Ռուստամյանը:
Թիվ 252 բանաձեւը ներկայացվել է 2009թ. մարտի 17-ին կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆի եւ Ջորջ Ռադանովիչի կողմից: Այդ բանաձեւին սատարում է 135 կոնգրեսական:

В начале 2010 года в комиссии по внешним отношениям Палаты представителей США активизируются обсуждения № 252 резолюции о Геноциде армян. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил недавно вернувшийся из США представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Армении, председатель комиссии по внешним отношениям НС РА Армен Рустамян.
По словам депутата, в ходе проведенных встреч с американскими конгрессменами и заместителем госсекретаря США Филиппом Гордоном, он заявил, что нынешний процесс между Арменией и Турцией не должен помешать международному процессу признания Геноцида армян и не должен быть обусловлен Протоколами о нормализации армяно-турецких отношений.
“Самым ярким свидетельством этого может стать признание Конгрессом США Геноцида армян”,- подчеркнул Армен Рустамян. По мнению парламентария, признанием США Геноцида армян решатся две проблемы – станет ясно, что признание этого исторического факт не является антитурецкой кампанией, и поможет предотвратить геноциды в будущем.
“В ходе встреч с американской стороной я почувствовал, что они воспринимают этот подход с пониманием. И именно поэтому я считаю необходимым дать новый импульс движению за международное признание Геноцида армян”,- сказал Армен Рустамян.
Резолюция № 252 была представлена 17 марта 2009 года конгрессменом Адамом Шиффом и Джорджем Радановичем. Эту резолюцию поддерживают 135 конгрессмена.