ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը ԱՄՆ կատարած իր այցի ժամանակ ԱՄՆ կոնգրեսականներին եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի գծով տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնին է ներկայացրել ՀՅԴ եւ Հայաստանի մի շարք այլ կուսակցությունների դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ:
«Ամերիկա իմ այցի հիմնական նպատակն է ներկայացնել ՀՅԴ մոտեցումները հայ-թուրքական մերձեցման այս գործընթացի վերաբերյալ, որը տարբերվում է պաշտոնական տեսակետից: Ես հիշեցրի ամերիկյան կողմին այդ հարցի վերաբերյալ Վաշինգտոնի մոտեցումը` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պետք է տեղի ունենա առանց նախապայմանների եւ խելամիտ ժամկետներում»,-ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավորը:
Ա.Ռուստամյանը Ֆ.Գորդոնի ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստին, որ հայ-թուրքական գործընթացը չի համապատասխանեցվում այդ սկզբունքներին եւ, որ ընընդունելի է պայմանավորել այդ գործընթացը ղարաբաղյան կարգավորմամբ:
«Հանդիպումների ընթացքւմ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչները, մասնավորապես, ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրասիայի գծով տեղակալի օգնական Թինա Կայդենաուն ինքն է նշել, որ եթե հայ-թուրքական գործընթացը պայմանավորված լիներ ղարաբաղյան կարգավորմամբ, ապա ինչի համար է ողջ այս գործընթացը»,-ասել է Արմեն Ռուստամյանը:

Представитель Верховного органа АРФД Армении, председатель комиссии по внешним отношениям НС РА Армен Рустамян в ходе своего визита в США представил конгрессменам, заместителю госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Филиппу Гордону позицию АРФД и ряд партий Армении по Протоколам о нормализации армяно-турецких отношений.
“Основная цель моего визита в Америку – представить отличающую от официальной позиции подход АРФД вокруг нынешнего процесса между Арменией и Турцией. Я напомнил американской стороне о позиции Вашингтона по этому вопросу – нормализация армяно-турецких отношений должна произойти без предусловий и в разумных сроках”,- подчеркнул депутат НС РА.
Армен Рустамян обратил внимание Филиппа Гордона на то, что армяно-турецкий процесс не проходит в соответствии с этими принципами и что обуславливать этот процесс с нагорно-карабахским урегулированием неприемлемо.
«В ходе встреч представители Госдепартамента США, в частности помощник заместителя госсекретаря США по вопросам Евразии Тина Кейденау сама отметила, что если армяно-турецкий процесс обусловлен карабахским урегулированием, то для чего тогда весь этот процесс»,- сказал Армен Рустамян.