5 February 2010 - 17:01 AMT
«Տարբեր տարիներին Հայաստան այցելել են զբոսաշրջային խմբեր Թուրքիայից, քանի որ նրանք Հայաստան էին այցելում սահմանի բացման մասին խոսակցություններից շատ առաջ»,-մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: Սակայն, ըստ նրա, հայ-թուրքական սահմանի բացումը կբարձրացնի որպես զբոսաշրջության կենտրոն Հայաստանի դերը տարածաշրջանում:
Ապրեսյանն ասել է նաեւ, որ զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստանը համագործակցում է հարեւան երկրների հետ, այդ թվում նաեւ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի: «Այդ համագործակցությունը կնպաստի զբոսաշրջության զարգացմանը տարածաշրջանում, քանի որ հեռվից ժամանող զբոսաշրջիկները գերադասում են այցելել տարածաշրջանի բոլոր երկրները»,-ասել է Ապրեսյանը: Դրան նպաստում է նաեւ Հայաստանի մասնակցությունը միջազգային ծրագրերին, մասնավորապես The spirit of Caucasus ծրագրին:
Մ.Ապրեսյանն ասել է նաեւ, որ ՀՀ կառավարության կողմից հավանության արժանացած Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգը 2,5-3 մլրդ դոլարի ներդրում է պահանջում, որից պետությունը պատրաստ է հատկացնել 700 մլն դոլարը: Գումարի մյուս մասը պետք է ներդնի մասնավոր հատվածը:

5 February 2010 - 17:01 AMT
“В разные годы Армению посещали туристические группы из Турции, причем, они начали приезжать к нам еще задолго до разговоров об открытии армяно-турецкой границы”,- сообщил на пресс-конференции 5 февраля начальник управления по туризму Министерства экономики Армении Мехак Апресян. Однако, по его словам, открытие армяно-турецкой границы будет способствовать росту числа туристов и повысит роль Армении как туристического центра в регионе.
Он подчеркнул также, что в сфере туризма Армения сотрудничает со всеми соседними странами, в том числе и с Азербайджаном, и с Турцией. “Это сотрудничество поможет развитию туризма во всем регионе, так как приезжая в регион издалека, туристы предпочитают посетить все страны этого региона”,- отметил Мехак Апресян. Этому способствует также участие Армении в международных программах, направленных на развитие туризма в регионе в целом. Одной из таких программ является туристическая программа “The spirit of Caucasus”, отметил Апресян.
Начальник управления сообщил также, что одобренная Правительством РА концепция развития туризма в Армении, требует инвестиций в 2,5-3 млрд. долларов, из которых государство готово выплатить 700 млн. долларов. Остальную часть этих денег должен внести частный сектор, так как речь здесь идет также и о развитии бизнеса.