25 January 2010 - 14:24 AMT
Եթե Հայաստան իսկական ձմեռ գա, ապա բերքի ծավալները զգալիորեն կկրճատվեն, Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի ագրարա-գյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը:
Ըստ նրա, ցրտահարությունը լուրջ խնդիրներ կհարուցի գյուղատնտեսության ոլորտում, քանի որ Արարատյան դաշտավայրում արդեն սկսել են բողբոջել պտղատու ծառերը: «Եթե -10-12 աստիճան ցուրտ լինի, ապա Հայաստանում բերքի կորուստ կգրանցվի, մասնավորապես, կտուժեն վաղահաս ծիրանը, դեղձը, խնձորը եւ կեռասը, ընդ որում խաղողը չի տուժի»,-ասել է նա:
«Եթե ցրտահարություն չլինի մարտ-ապրիլ ամիսներին, ապա ծիրանը Հայաստանում կհասնի մայիսի վերջին»,-հայտարարել է Բերբերյանը: Նա նաեւ հավելել է, որ եղանակային պայմանների ջերմացման դեպքում Հայաստանը կարող է 2 տարուց 5 բերք ստանալ:
Հրաչյա Բերբերյանը նշել է նաեւ, որ մինչեւ -5 աստիճան ցրտահարությունն առանձնակի վնաս չի հասցնի:
Իսկ մեխակը Բերբերյանը բնութագրեց որպես ոչ այնքան ցրտադիմացկուն բույս: Մասնագետը նշել է, որ +4 ջերմաստիճանի դեպքում, մեխակի աճի շրջանը դանդաղում է, -4-ի դեպքում այն չի ցրտահարվում, սակայն եթե ջերմաստիճանը մի փոքր էլ նվազի, կարող է ցրտահարվել:

Если в Армении наступит настоящая зима, то объемы урожая значительно сократятся, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване председатель Аграрно-крестьянского объединения Армении Грачья Берберян.
По его словам, похолодание приведет к серьезным проблемам в сельском хозяйстве, поскольку в Араратской долине уже начали появляться почки на плодово-ягодных деревьях. «Если наступят холода от -10 до -12 градусов, то в Армении будет потеря урожая, в частности, пострадают скороспелый абрикос, персик, яблоня и черешня, при этом виноград не пострадает», – сказал он.
“Если же заморозков не будут, которые могут наступить и в марте и в апреле, то в конце мая в Армении уже будет абрикос”, – заявил Берберян. Он также добавил, что в случае продолжения потепления погодных условий через 2 года Аремния может получить 5 урожаев.
Председатель Аграрно-крестьянского объединения отметил, что холода до -5 градусов ни к каким повреждениям не приведут.
А гвоздику Берберян выделил как более не устойчивое к холодам растение. Специалист отметил, что при температуре +4 градуса процесс роста гвоздики останавливается, до -4 градусов она не подвергнется заморозкам, а уже при температуре -4 и выше гвоздика может пострадать от заморозков.