25 January 2010 - 17:11 AMT
Հունվարի 25-ին Ադրբեջանի օմբուդսմեն Էլմիրա Սուլեյմանովան լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է, որ «հայկական կողմի այն պնդումները, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը անդամագրվել է Եվրոպական օմբուդսմենների Ինստիտուտին (EOI) չի համապատասխանում իրականությանը»: Ըստ Ադրբեջանի օմբուդսմենի իրենք շարունակում են խնդրի ուսումնասիրությունը եւ ս.թ-ի փետրվարի 4-ին նախատեսվող ԵՕԻ-ի կառավարման խորհրդի նիստին պատրաստվում են այդ մարմնին ներկայացնել փաստաթղթերի փաթեթ, որով պետք է վիճարկեն ԼՂՀ օմբուդսմենի հաստատության լեգիտիմությունը:
Նշված խնդրի կապակցությամբ հարկ ենք համարում պարզաբանել, որ 2009թ-ի օգոստոսի 31-ին Եվրոպական օմբուդսմենների Ինստիտուտի գործադիր մարմնի որոշմամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարդու իրավունքների Պաշտպանի հաստատությանը շնորհվել է Եվրոպական օմբուդսմենների Ինստիտուտի լիարժեք (ինստիտուցիոնալ) անդամի կարգավիճակ, ասվում է ՀՀ օմբուդսմենի հաղորդագրության մեջ:
Ավելին, 2009թ-ի հոկտեմբերի 5-ին Իտալիայի Ֆլորենցիա քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպական օմբուդսմենի Ինստիտուտի հերթական ամենամյա ընդլայնված համաժողովը, որի ընթացքում ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը ընտրվել է Եվրոպական օմբուդսմենի Ինստիտուտի կառավարման խորհրդի անդամ, եւ այդ ընտրություններին մասնակցել են մոտ 60 երկրների ներկայացուցիչներ, որոնց թվում եղել է նաեւ ԼՂՀ օմբուդսմեն Յուրի Հայրապետյանը, ով արդեն լինելով այս կազմակերպության լիիրավ անդամ` մասնակցել է կառավարման խորհրդի ընտրություններին:
Կարծում ենք ԼՂՀ օմբուդսմենի հաստատության այս միջազգային ճանաչումը եւ Եվրոպական Օմբուդսմենների Ինստիտուտին անդամագրվելու փաստը ապացույց է այն համոզման, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը համամարդկային արժեք է եւ վեր է կանգնած ցանկացած քաղաքական կամ, ինչպես տվյալ դեպքում, նեղ անձնային շահերից: Ստեղծված պայմաններում մեզ հավանաբար մնում է սպասել տիկին Սուլեյմանովայի պաշտոնական շնորհավորական ուղերձին:
EOI-ն օգտակար հասարակության համար միավորում է, որը անցկացնում է գիտական ուսումնասիրություններ մարդու իրավունքների պաշտպանության, օմբուդսմենների քաղաքացիական ազատությունների պաշտպանության եւ գործունեության ոլորտում:
1988 թ-ց գոյություն ունի «Օմբուդսմենի եվրոպական ինստիտուտը»: Այսօր այդ միավորման անդամներն են Եվրոպայի օմբուդսմեններից շատերը, եւ անվանի գիտնականներ եւ այլ անձիք, որոնք հետաքրքրված են տվյալ թեմատիկայով:

25 January 2010 - 17:11 AMT
Баку, на этот раз устами защитника прав человека Азербайджана Эльмиры Сулеймановой, распространил очередную антиармянскую дезинформацию. Азербайджанский омбудсмен заявила, что заявление армянской стороны о том, что Институт защитника прав человека Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) стал членом Европейского института омбудсмена (EOI) не соответствует действительности.
По этому поводу пресс-служба офиса омбудсмена Армении распространила заявление, в котором, в частности, говорится: “31 августа 2009 года решением исполнительного органа EOI Институту защитника прав человека НКР присвоен статус полноправного члена Европейского института омбудсменов. Более того, 5 октября 2009 года в итальянском городе Флоренция состоялось очередное расширенное заседание института, на котором омбудсмен Армении Армен Арутюнян был избран членом совета управления института, и в этих выборах приняли участие около 60 защитников прав человека, в том числе и омбудсмен НКР Юрий Айрапетян.
“Мы думаем, что это является международным признанием Института омбудсмена НКР, и факт его членства в Институте европейских омбудсменов является доказательством того, что защита прав человека является общечеловеческой ценностью, и стоит выше политических или личных интересов. В сложившихся условиях, нам, очевидно, остается ждать официального поздравления госпожи Сулеймановой”, – сказано в заявлении.
EOI является общеполезным объединением с целью прведения научных исследований в области прав человека, защиты гражданских свобод и деятельности омбудсменов, с целью поддержки и распространения института омбудсмена, оказания научного содействия учреждениям омбудсмена у себя в стране и за рубежом и для сотрудничества с организациями со сравнимыми целями.
С 1988 года существует объединение "Европейский институт омбудсмена". Однако его зачинатели встречались ещё с 1983 года в рамках незарегистрированного общества при университете Инсбрука под названием «Европейская академия омбудсмена» и даже устраивали научные конференции по данной тематике.
Сегодня членами этого объединения являются многие европейские омбудсмены, а также именитые учёные и другие лица, заинтересовавшиеся данной тематикой. Многолетний опыт и знания наших членов дают возможность EOI быть тем, чем он является сегодня: общеевропейским центром компетенции по всем вопросам деятельности омбудсменов