25 January 2010 - 17:53 AMT
Հունվարի 27-ին , ժամը 15:30-ին, ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի նախագահության դահլիճում, տեղի է ունենալու <b>Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի</b> (ՀՀԿ) անդամ Երիտասարդական կազմակերպությունների (ԵԿ) ներկայացուցիչների համաժողով:
Օրակարգում` երիտասարդական կազմակերպությունների խնդիրները <b>Հայոց Ցեղասպանության</b> 95 ամյակին եւ 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման գործում:
Համաժողովի մասնակիցներին կտրվի տեղեկատվություն Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի Երիտասարդական կազմակերպությունների ասոցիացիայի (ՀՀԿ ԵԿԱ) կողմից Հայաստանի եւ Սփյուռքի երիտասարդական կազմակերպությունների հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների մասին` նվիրված Հայոց Ցեղասպանության 93-րդ եւ 94-րդ տարելիցերին: Ինչպես նա— կնախանշի Ցեղասպանության 95-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները, կքննարկվեն հետագա անելիքները:
Այնուհետեւ համաժողովի մասնակիցները կքննարկեն ՀՀԿ ԵԿԱ-ի «Տնկի'ր անմեղ նահատակի հիշատակի քո ծառը» նախաձեռնությունը: ՀՀԿ ԵԿԱ-ն նախատեսում է մինչ— Ցեղասպանույան 100 – ամյա տարելիցը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում երիտասարդության ուժերով տնկել մեկ ու կես միլիոն ծառ` հավերժացնելու համար Հայոց Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Համաժողովի ժամանակ կընդունվի Կոչ` ուղղված Հայաստանի Հանրապետության պատանիներին եւ աղջիկներին, ողջ երիտասարդությանը` ակտիվ մասնակցելու այս նախաձեռնությանը:
Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը հիմնվել է 2003 թ-ն Մոսկվայում: Կոնգրեսի նպատակն է միավորել ողջ հայությունը հանուն ազգային շահերի:

25 January 2010 - 17:53 AMT
27-го января в здании Национальной академии наук Армении состоится конференция представителей Ассоциации молодежных организаций Всемирного армянского конгресса (АМО ВАК), посвященная организации мероприятий к 95 и 100-летию Геноцида армян.
Участникам конференции будет предоставлена информация о проведенных мероприятиях, посвященных 93 и 94-летию Геноцида армян, которые были организованы АМО ВАК совместно с молодежными организациями Армении и Диаспоры. В ходе конференции будут также обозначены мероприятия, посвященные 95-летию Геноцида.
Затем участники конференции обсудят инициативу АМО ВАК “Посади дерево в память невинной жертвы”. ВАК намерен к 100-летию Геноцида армян посадить на территории Армении полтора миллиона деревьев для увековечивания памяти жертв Геноцида.
Всемирный армянский конгресс (ВАК) был учрежден в Москве в 2003 году. Главной целью Конгресса является сплочение рассеянного по всему свету армянства во имя национальных интересов, прежде всего – для содействия социально-экономическому развитию Армении, сохранения и укрепления армянской государственности.