26 January 2010 - 10:01 AMT
Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Ամերիբանկին հաջողվեց ապահովել 2009թ. ծրագրված ցուցանիշների աճը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է բանկի գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ Արտակ Հանեսյանը` ամփոփելով 2009 թվականի արդյունքները: Ըստ նրա, դեռեւս 2008թ. սեպտեմբերին բանկի ղեկավարությունը վերանայեց իր ռազմավարությունը, եւ, հաշվի առնելով մակրոտնտեսական ցուցանիշներն ու բանկի զարգացման հնարավորությունները, ընդունեց զարգացման երեք սցենար` բազային, հոռետեսական եւ առավել հոռետեսական: «Պետք է նշել, որ 2009-ին մենք աշխատել ենք ըստ բազային սցենարի եւ կարողացել ենք աճ ապահովել բոլոր ցուցանիշներով»,-ասել է նա:
Ինչպես ասել է Արտակ Հանեսյանը, բանկի ակտիվները 2009-ի ավարտին աճել են 2 ամգամ 2008-ի վերջի համեմատ եւ կազմել են 103,5 մլրդ դրամ: «Բանկը առաջին տեղն է գրավում ՀՀ բանկային համակարգում այդ ցուցանիշի բացարձակ աճի տեմպերով»,-նշել է նա: Բանկի ընդհանուր պարտավորությունները կազմել են 81,8 մլրդ դրամ` եռակի աճ ապահովելով: 2009թ. արդյունքներով բանկը զբաղեցրել է 2-րդ տեղը վարկային ներդրումների ծավալով, որի աճը տարեկան կտրվածքով կազմել է 73 տոկոս կամ 54,68 մլրդ դրամ:
Բանկին հաջողվել է ավելացնել իր կապիտալը ստացած շահոյթը հասնցելով 7 տոկոսի, իսկ մաքուր շահույթը 2009-ին կազմել է 1,517 մլրդ դրամ` դա 4-րդ տեղն է ՀՀ բանկայն համակարգում: «Մենք խնդիր չենք դրել այս ցուցանիշով առաջատար դիրքեր զբաղեցնելու համար բանկի զարգացման շրջանում, քանի որ մեր բիզնեսի աճ ենք նախատեսել 3 տարվա ընթացքում»,-նշել է նա:
Բանկի 2009թ. նվաճումների թվում է, ըստ Հանեսյանի, նաեւ ֆիզիկական անձանց ավանդների ամբողջական ապահովումը մեր բանկի ռազմավարական գործընկեր` «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական ընկերության հետ համագործակցության շրջանակներում, ինչի շնորհիվ 2009թ. արձանագրվեց ֆիզիկական անձանց ավանդների աճ շուրջ 7,5 անգամ:
2009թ. բանկը տեղափոխվեց նոր, տեխնիկապես հագեցած գրասենյակ, ներմուծեց նոր ծառայություններ, ինչպիսին է, օրինակ, ինտերնետ-բանկինգը, իսկ մայիսի սկզբին բանկում լիովին կկիրառվի CRM համակարգը բանկի առաջարկած բոլոր ծառայությունների գծով, 2 բաժանմունք է բացել Քաջարանում եւ Երեւանում, ընդ որում բանկի հաճախորդների քանակն աճել է 57 տոկոսով:
2009թ. բանկը վարկային պայմանագրեր է կնքել YFC, FMO, DEG միջազգային կառույցների հետ` ֆինանսավորելու համար առեւտուրը, փոքր ու միջին բիզնեսը, վերակագնվող էներգետիկայի ոլորտը:
Ամերիաբանկ ՓԲԸ-ն ներդրումային բանկ է, որն առաջարկում է կորպորատիվ եւ սահմանափակ մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով ամբողջական փաթեթ: Ամերիաբանկ ՓԲԸ-ի ռազմավարական գործընկերն է «Տրոյկա -Դիալոգ» ընկերությունների խումբը` ՌԴ ամենամեծ ներդրումային բանկային ընկերություններից մեկը:

26 January 2010 - 10:01 AMT
В условиях финансово-экономического кризиса Америабанку удалось обеспечить рост плановых показателей на 2009 год. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил председатель директората – генеральный директор банка Артак Анесян, подводя итоги 2009 года. По его словам, еще в сентябре 2008 года руководство банка пересмотрело свою стратегию и, с учетом макроэкономических показателей и возможностей развития банка, приняло три сценария развития: базовый, пессимистичный и самый пессимистичный. «Надо отметить, что в 2009 году мы работали по базовому сценарию и смогли обеспечить рост по всем показателям», – заверил он.
Как сообщил Артак Анесян, активы банка на конец 2009 года возросли в 2 раза по сравнению с концом 2008 года и составили 103, 5 млрд. драмов. «Банк занимает первое место в банковской системе Армении по темпам абсолютного роста этого показателя», – отметил он. По словам банкира, банк также лидирует по темпам роста обязательств перед клиентами, которые увеличились в 3 раза и составили 69.1 млрд. драмов. Общие обязательства банка составили 81, 8 млрд. драмов, обеспечив рост в 3 раза. По итогам 2009 года банк занял вторые позиции по объему кредитных вложений, рост которых в годовом разрезе составил 73% или 54, 68 млрд. драмов.
Банку удалось увеличить свой капитал за счет полученной прибыли до 7%, а чистая прибыль в 2009 году составила 1, 517 млрд. драмов – 4 место в банковской системе Армении. «Мы не ставили своей задачей занять лидирующие позиции по этому показателю в период развития банка, поскольку запланировали рост своего бизнеса в течение 3-х лет», – отметил он.
Среди достижений банка в 2009 году, по словам банкира, было обеспечение полного страхования депозитов физических лиц в рамках сотрудничества со стратегическим партнером банка – страховой компанией «Росгосстрах – Армения», благодаря чему в 2009 году был зафиксирован рост депозитов физических лиц в годовом разрезе в 7,5 раза.
В течение 2009 года банк переехал в новый, технически оборудованный офис, внедрил новые услуги, такие как интернет-банкинг, а до начала мая в банке будет полностью применена система CRM по линии всех предлагаемых банком услуг, открыл 2 филиала – в Каджаране и г. Ереване, при этом рост клиентов банка в 2009 году составил 57%.
На протяжении 2009 года банк заключил кредитные договоры с международными структурами – IFC, FMO и DEG для финансирования торговли, малого и среднего бизнеса, а также сферы возобновляемой энергетики.
ЗАО “Америабанк” является инвестиционным банком, предлагающим корпоративные, инвестиционные и ограниченные розничные услуги в виде комплексного пакета. Стратегическим партнером ЗАО “Америабанк” является группа компаний “Тройка Диалог” – одна из крупнейших инвестиционно-банковских компаний в России.