4 February 2010 - 15:06 AMT
Ամեն տարի աշխարհում քաղցկեղի հիվանդության 12 մլն դեպք է հայտնաբերվում, որոնցից 7 մլն-ը մահացու ելք են ունենում: Աշխարհի շատ երկրներում քաղցկեղով հիվանդների քանակն ամեն տարի աճում է 2-4%-ով: Հայաստանում այդ թիվը կազմում է 3%: Ուստի փետրվարի 4-ը Քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օր է հայտարարվել:
«Քաղցկեղի նախնական փուլերը հաջողությամբ կարելի է բուժել 5 մեթոդներով, որոնք կիրառվում են ուռուցքաբանության կենտրոնում: Դրանք են վիրահատության, ճառագայթման, քիմիոթերապիայի, իմմունոթերապիայի եւ հորմոնոթերապիայի մեթոդները: Ոչ մի այլ մեթոդներ, այդ թվում` ժողովրդական բժշկությունը, չեն կարող օգնել այդ հիվանդության բուժմանը: Քաղցկեղի բուժման ցանկացած չլիցենզավորված մեթոդներ հանցագործություն են հանդիսանում»,- փետրվարի 4-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի Ազգային ուռուցքաբանության կենտրոնի տնօրենի տեղակալ, գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Բազիկյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանում ամենից տարածված են թոքերի (2009 թվականին հիվանդության 1276 դեպք), կաթնագեղձի (990 դեպք) եւ ստամոքսի (580 դեպք) քաղցկեղը: Հայաստանի 100 հազար բնակիչներին 227 քաղցկեղով հիվանդ է բաժին ընկնում: Հիվանդների 52%-ը կանայք են, 48%-ը` տղամարդիկ:
Գագիկ Բազիկյանն ընդգծեց, որ քաղցկեղի բուժումը բավական թանկ արժե, սակայն այսօր կենտրոնի 9000 հիվանդներ հիմնական բուժումը ստանում են պետպատվերի շրջանակներում: Կենտրոնում անվճար է նաեւ հետազոտությունը, եթե հիվանդները համապատասխան փաստաթուղթ ունեն շրջանային պոլիկլինիկայից: Պրոֆեսորը նաեւ նշեց, որ գոյություն ունեն իրենց միջոցները քաղցկեղի բուժմանն ուղղող հինադրամներ:
Սակայն, բժշկի խոսքով, պրոֆիլակտիկան բուժումից ավելի լավ է: Ուստի առողջ լինելու համար նա խորհուրդ տվեց քիչ անհանգստանալ, չհուզվել մանրուքներից, ուրախ ապրել եւ հետեւել սննդի օրակարգին: Բացի դրանից, նա 45 տարեկանից բարձր տղամարդկանց եւ 49 տարեկանից բարձր կանանց խորհուրդ տվեց ամեն տարի հետազոտություն անցնել:

Ежегодно в мире обнаруживается 12 млн. случаев заболевания раком, и погибает от рака 7 млн. человек. Число заболевших раком во многих странах мира ежегодно увеличивается на 2-4%. В Армении эта цифра составляет 3%. Поэтому 4 февраля объявлено Международным днем борьбы с раком.
“Начальные этапы рака можно с успехом лечить 5 способами, которые применяются в онкологическом центре. Это хирургический метод, облучение, химиотерапия, иммунотерапия и гормонотерапия. Никакие другие методы, в том числе и народная медицина, не могут помочь при лечении этого заболевания. Любые нелицензированные методы лечения рака являются преступлением”, – заявил на пресс-конференции 4 февраля заместитель директора Национального онкологического центра Армении, доктор наук, профессор Гагик Базикян.
По его словам, в Армении наиболее распространены рак легких (1276 случаев заболевания в 2009 году), молочной железы (990 случаев), и желудка (580 случаев). На 100 тыс. жителей Армении приходится 227 больных раком. 52% заболевших – женщины, а 48% – мужчины.
Гагик Базикян подчеркнул, что лечение рака стоит довольно дорого, однако на сегодняшний день 9000 пациентов центра получают основное лечение в рамках госзаказа. Обследование в центре также бесплатное, если у пациентов есть соответствующее направление из районной поликлиники. Профессор отметил также, что существуют фонды, направляющие свои средства на лечение рака.
Однако, по словам врача, профилактика лучше, чем лечение. Поэтому, чтобы быть здоровыми, он посоветовал меньше переживать, не расстраиваться по мелочам, жить весело, следить за своим рационом. Кроме того, он порекомендовал мужчинам старше 45 и женщинам старше 49 лет ежегодно проходить обследования.