Հայկական պանիր ընկերությունը տեղական տարբեր ֆիրմաների պանիրները համախմբելով միասնական «Հայկական պանիր» բրենդի ներքո, դուրս կգա արտաքին շուկա: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ուսումնասիրվում են Եկատերինբուրգի, Կալինինգրադի, Մոսկվայի, Վրաստանի եւ Իրանի շուկաները: Նախատեսվում է նաեւ ԱՄՆ շուկա արտահանել այծի պանիր, որի պահանջարկը մեծ է այդ երկրում: Ռոբերտ Հարությունյանն ավելացրել է, որ Հայաստանում այծի պանրի պահանջարկն ավելի քիչ է, քան «Լոռի» եւ «Չանախ» պանիրներինը, հետեւաբար նպատակահարմար է առաջին հերթին հենց այծի պանիր արտահանել:
Հայաստանի պանրագործների ընկերակցության տնօրեն Արմեն Գիգոյանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանում արտադրվում է 25 տեսակի պանիր, որոնց արտահանումը կախված է յուրաքանչյուրի պահանջարկից, մասնավորապես, այծի պանրի պահանջարկը մեծ է ԱՄՆ-ում, իսկ շվեյցարական պանիրների տեսականին` Իրանում: «Պարմեզան» տեսակի պանիրը նույնպես մեծ պահանջարկ ունի Իրանում, այդ պատճառով մենք նպատակ ունենք ձեռք բերել այդ պանրի արտադրման տեխնոլոգիան եւ այն արտադրել Հայաստանում», – ասել է նա:
«Հայկական պանիր» ընկերությունը Զարգացման հայկական գործակալության եւ Պանրագործների ընկերակցության 50/50 մասնաբաժնով պետական եւ մասնավոր ընկերություն է: Նորաստեղծ ընկերության գերնպատակն է ձեւավորել մեխանիզմներ, որի միջոցով կխթանվի հայկական պանրի արտահանումը արտերկրում մեծ պահանջարկ ունեցող շուկաներ:
Պանրագործների ընկերակցությունն ունի 48 անդամ, ովքեր հանրապետությունում հիմնական պանիր արտադրողներն են: Պաշտոնական վիճակագրության 2008-2009 թթ. տվյալների համաձայն, Հայաստանում տարեկան արտադրվում է մոտ 17 հազ. տոննա պանիր, որից արտահանվում է ընդամենը 400 տոննա:

4 February 2010 - 13:33 AMT
Объединив производство сыров местных компаний под общую торговую марку, компания «Армянский сыр» намерена выйти на зарубежные рынки. Об этом журналистам сообщил на пресс-конференции в Ереване генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян.
По его словам, в настоящее время исследуются рынки Екатеринбурга, Калининграда, Москвы, Грузии и Ирана, а также планируется экспорт козьего сыра в США, спрос на который очень велик в этой стране. В связи с этим Роберт Арутюнян добавил, что поскольку НДС на козий сыр в Армении выше, чем на сыры типа “Лори” и “Чанах”, выгоднее экспортировать именно козий сыр.
В свою очередь директор Ассоциации сыроделов Армен Гигоян отметил, что в Армении производится около 25 видов сыров, экспорт которых будет зависеть от спроса на каждый вид. В частности, как уже было отмечено, козий сыр пользуется большим спросом в США, сыры швейцарского типа – в Иране. “Сыр пармезан также пользуется большим спросом в Иране, поэтому мы намерены приобрести технологии по производству данного вида сыра в Армении”, – добавил он.
Компания «Армянский сыр» была зарегистрирована в конце 2009 года. «Армянский сыр» является частной компанией с 50%/50% участием государcтва – в лице Армянского агентства развития и Ассоциации производителей сыров.
Целью новосозданной компании является формирование механизмов и маркетинговых программ, стимулирующих экспорт армянского сыра на заграничные рынки, при содействии государства.
Ассоциация производителей сыров Армении действует с 2001 года, целью которой является повышение качества и организации производства, а также стимулирование экспорта. Членами Ассоциации производителей сыра являются 48 основных армянских компаний, производящих сыр.
По данным официальной статистики, в 2009 году в Армении было произведено около 17 тыс. тонн сыра, из которых 400 тонн было экспортировано.