4 February 2010 - 13:00 AMT
«Առաջին աստիճանի քաղցկեղի բուժման դեպքում հաջողությունը կազմում է 90-98 տոկոս, երկրորդ աստիճանի դեպքում այն կրճատվում է մինչեւ 50-55 տոկոս, իսկ 3-4-րդ աստիճանների դեպքում այն արդեն կազմում է 10-12 տոկոս: Պետք է գիտակցել, որ քաղցկեղը միայն ախտորոշում է, ոչ թե` մահվան դատավճիռ»,-մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ օնկոլոգիայի ազգային կենտրոնի տնօրենի տեղակալ, գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Բազիկյանը: Նա ընդգծել է, որ ամեն տարի Հայաստանում հայտնաբրեվում է քաղցկեղով հիվանդության 7000 նոր դեպք եւ ափսոսանքով հավելել է, որ հիվանդների 40-45 տոկոսը չափազանց ուշ են դիմում կենտրոն:
«Այժմ մեր հսկողության տակ շուրջ 29 հազար մարդ կա, որոնցից 15707-ը բուժման ամբողջական կուրս են անցել 5 տարի առաջ: Դա նշանակում է, որ մենք հաջողությամբ պայքարում ենք այդ հիվանդության դեմ: Սակայն մենք չենք կարող գովազդել մեր հաջողությունները, քանի որ խորհրդային տարիներից ի վեր մինչ օրս մենք չենք հայտնում հիվանդներին իրենց ախտորոշման մասին: Դրա մասին իմանում են մերձակա հարազատներն ու բժիշկները: Եվ եթե հիվանդը լիովին բուժվում է, նա երբեք չի իմանում իր հիվանդության մասին»,-ասել է Գ.Բազիկյանը` հավելելով, որ միայն մահվան դեպքում հնարավոր է լինում բարձրաձայնել պատճառը:
Նա ընդգծել է, որ այսօրվա դրությամբ բժիշկները գերադասում են հայտնել հիվանդին ախտորոշումը, քանի որ այդ դեպքում հիվանդը սկսում է ավելի ուշադիր հետեւել իր առողջությանը, սննդին, ավելանում է նրա ապրելու ցանկությունը, ինչը նպաստում է բուժմանը: «Եվ հետո, հիվանդներն այժմ իրենք են պահանջում, որ ախտորոշումը հայտնվի նրանց»,-ասել է պրոֆեսորը:

“Успех при лечении рака I степени составляет 90-98%, при II степени эта цифра сокращается примерно до 50-55%, при III и IV степени она уже составляет 10-12%. Но надо осознавать, что рак – это только диагноз, а не смертный приговор”, – заявил на пресс-конференции 4 февраля заместитель директора Национального онкологического центра Армении, доктор наук, профессор Гагик Базикян. Он подчеркнул, что ежегодно в Армении выявляется около 7000 новых случаев заболевания раком, и добавил с сожалением, что 40-45% пациентов обращаются в онкологический центр слишком поздно.
“Сейчас под нашим наблюдением находится около 29 тысяч человек, из которых полный курс лечения более 5 лет назад прошли 15707. Это означает, что мы с успехом боремся с этим заболеванием. Однако мы не можем рекламировать наши успехи, так как с советских времен и по сей день мы не сообщаем больным раком их диагноз. О нем знают только лечащие врачи и близкие родственники больного. И если пациент полностью излечился, то он никогда не узнает о своей болезни”, – сообщил Гагик Базикян, добавив, что только в случае смерти можно будет озвучить ее причину.
При этом он подчеркнул, что на сегодняшний день врачи предпочитают сообщать больным их диагноз, так как в этом случае больные начинают лучше следить за своим здоровьем, питанием, у них увеличивается сила воли и желание жить, что, безусловно, способствует лечению. “К тому же сейчас сами пациенты требуют, чтобы им сообщали их диагноз”,- подчеркнул профессор.