Ամերիաբանկը սկսել է կենսաթոշակային խնայողությունների թրաստային կառավարման պիլոտային ծրագիրը, Երեւանում լրագրողներին է ասել բանկի գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ Արտակ Հանեսյանը: «Այդ ծառայությունը մենք մշակել ենք թրաստային կառավարման ասպեկտով, եւ մենք այժմ իրականացնում ենք պիլոտային ծրագիրը, որը նախատեսում է ինչպես գործատուի, այնպես էլ աշխատակցի մասնակցությունը կենսաթոշակային ապահովագրության երկարաժամկետ ապահովմանը, այսինքն` դա կլինի կենսաթոշակային ավանդը»,-ասել է նա:
Ըստ գլխավոր տնօրենի, ներկայումս պիլոտային նախագծի հաջողության դեպքում, այն կներկայացվի արդեն բանկի բոլոր հաճախորդներին ու օտարերկրյա կապիտալով ընկերություններին:
Այդ առնչությամբ Արտակ Հանեսյանը հավելել է, որ կենսաթոշակային փոխանցումները կհավաքվեն առանձին հաշվեհամարների վրա, որոնք կբացվեն աշխատակիցների համար, եւ կներդրվեն նվազ ռիսկային ակտիվներում, ինչպիսիք են պետպարտատոմսերը, այլ արժեթղթեր, որոնց հանար պետությունը ցածր ռիսկայնություն է ապահովում:
ՀՀ կառավարության որոշմամն 2011թ. հունվարի 1-ից Հայաստանը կանցնի կուտակային կենսաթոշակային ապահովման: Այդ համակարգը նախատեսում է փոխանցումներ կատարել ամսեկան աշխատավարձի 5 տոկոսի չափով: Այդ գումարին պետությունը կհավելի եւս 5 տոկոս այն դեպքում, եթե քաղաքացու աշխատավարձը չի հասնում 500 հազարի դրամ: Այդ միջոցները կփոխանցվեն նրա անձնական հաշվեհամարին: Հասնելով 63 տարեկան հասակին, որը կենսաթոշակային տարիք է համարվում Հայաստանում, քաղաքացին կարող է ստանալ իր կուտակած գումարը: Կենսաթոշակը կվճարվի ամեն ամիս: Գումարը կհաշվարկվի, ելնելով կուտակած գումարից եւ կյանքի միջին տեւողությունից:
Այսօրվա դրությամբ տղամարդկանց կյանքի միջին տեւողությունը Հայաստանում 70 տարի է, կանացը` 76,5 տարի: Այդ հաշիվները կընդգրկվեն համապատասխան կուտակային հիմնադրամներում, որոնց ընտրությունը քաղաքացին կկատարի ըստ իր ցանկության:
Այսօր բազային կենսաթոշակը Հայաստանում կազմում է 8 հազար դրամ, որին հավելվում է 450-ական դրամ յուրաքանչյուր աշխատանքային տարվա համար: Միջին կենսաթոշակը ՀՀ-ում կազմում է 26 հազար դրամ: Անցումը կուտակային համակարգի թույլ կտա մոտեցնել միջին կենսաթոշակը սպառողական զամբյուղի նվազագույն չափին` 37 դրամ:

26 January 2010 - 15:26 AMT
Америабанк запустил пилотный проект схемы накопления пенсионных сбережений, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване председатель директората – генеральный директор банка Артак Анесян. «Этот продукт у нас разработан в аспекте трастового управления, и мы проводим сейчас пилотный проект, который подразумевает участие как работодателя, так и работника в обеспечении долгосрочного пенсионного страхования, то есть пенсионного вклада», – сказал он.
По словам гендиректора, в настоящее время пилотный проект реализуется с аффилированной компанией, а после его успешного проведения этого проекта уже будем предоставлять всем клиентам банка и компаниям с иностранным капиталом.
В связи с этим Артак Анесян добавил, что пенсионные начисления будут аккумулироваться на отдельных счетах, открытых для работников, и будут инвестированы в менее рискованные активы, такие как гособлигации, другие ценные бумаги, для которых государство обеспечивает очень низкую рискованностью.
По решению правительства РА, с 1 января 2011 года Армения перейдет на накопительную систему пенсионного обеспечения. Эта система предусматривает ежемесячную выплату гражданами суммы в размере 5% от заработной платы. К этой сумме государство прибавит еще 5% при условии, что заработная плата граждан не будет достигать 500 тыс. драм. Эти средства будут начисляться на их личные счета. Достигнув 63 лет – пенсионного возраста в Армении, гражданин сможет получить накопленные им деньги. Пенсия будет выплачиваться ежемесячно. Сумма выплат будет рассчитана, исходя из накопленной суммы и средней продолжительности жизни граждан.
На сегодняшний день средняя продолжительность жизни мужчин в Армении составляет 70 лет, а женщин – 76.5 лет. Данные счета будут внедрены в соответствующие накопительные фонды, выбор которых граждане могут осуществлять по собственному желанию.
На сегодня базовая пенсия в Армении составляет 8 тыс. драмов плюс надбавка 450 драмов за каждый трудовой год. Средняя ежемесячная пенсия в Армении составляет 26 тыс. драмов. Переход на накопительную систему позволит приблизить средний размер пенсии к минимальному размеру потребительской корзины (около 37 тыс. драмов).