4 February 2010 - 08:59 AMT
Հայաստանի կառավարությունն իր 2010թ. փետրվարի 4-ի նիստում հավանություն է տվել 2006 թվականի նոյեմբերի 30-ի «Փոստային կապի ազգային օպերատորի կողմից իրականացվող գործունեության տեսակների ցանկը հաստատելու մասին» որոշման մեջ փոփոխությունների կատարմանը: Ներկայացնելով օրինագիծը կառավարության ճեպազրույցում, ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը հայտնել է լրագրողներին, որ նախատեսվում է ընդլայնել «Հայփոսթ» ՓԲԸ-ի գործունեության ցանկը, որտեղ կներառվի նաեւ մաքսային միջնորդական գործունեությունը։
«Մինչ օրս, փոստի ազգային օպերատորը իրավունք չուներ նման գործունեություն ծավալել, ուստի քաղաքացիները ստիպված էին դիմել համապատասխան մաքսային մարմիններին»,-ասել է նա: Ըստ նրա, փոփոխությունները թույլ կտան խուսափել ավելորդ խոչընդոտներից ծանրոցներ ստանալիս, հատկապես, հեռավոր մարզերի բնակիչներին: «Նախատեսվում է «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մատուցվող ծառայությունների ցանկի ընդլայնում եւ դրանց որակի բարձրացում, ինչպես նաեւ ծառայություններից օգտվողների լայն զանգվածների համար հասանելիության եւ մատչելիության ապահովում»,-ասել է նա:
Բացի այդ, նախարարը հավելել է, որ վերջին տարիներին 2009թ. առաջին անգամ ընկերությունը շահույթ է ստացել, որը կազմել է 1,2 մլրդ դրամ: Գ.Սարգսյանը հայտնել է նաեւ, որ 2009-ին վերանորոգվել է «Հայփոստի» 30 բաժանմունք Երեւանում եւ մարզերում, իսկ 2010թ. նախատեսվում է վերանորոգել եւս 50 բաժանմունք:
«Հայփոսթ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի փոստի ազգային օպերատորն է եւ գործում է 900 փոստային բաժանմունքների միջոցով, որոնք գտնվում են Հայաստանի տարածքում: 2006թ. նոյեմբերի 30-ին Երեւանում պայմանագիր է կնքվել «Հայփոստը» 5 տարի ժամկետով հոլանդական «Haypost Trust Management» ընկերության հավատարմագրային կառավարմանն հանձնելու մասին` պայմանագիրը նույն ժամկետով երկարացնելու իրավունքով: Ընկերությունը մտադիր է կադրերի վերապատրաստման ծրագիր իրականացնել, ներդնել On-line ցանց:

Правительство Армении на заседании 4 февраля 2010 года одобрило внесение изменения в решение правительства от 30 ноября 2006 года «Об утверждении списка деятельности национального оператора почтовой связи».
Представляя законопроект на правительственном брифинге, министр транспорта и связи Армении Гурген Саргсян сообщил журналистам, что внесение изменения предусматривает расширение списка деятельности ЗАО «Айпост», куда будет включена услуга «Таможенная посредническая деятельность».
«До сих пор национальный почтовый оператор не имел права заниматься растаможкой, в связи с чем граждане вынуждены были обращаться к соответствующим таможенным органам», – сказал он. По его словам, внесение изменений позволит избежать всевозможных препятствий при получении посылки, в частности, для жителей отдаленных областей страны. «Расширение списка услуг позволит поднять качество и доступность услуг ЗАО «Айпост», максимально приблизив их к нашим гражданам», – отметил он.
Помимо этого, минтранса и связи добавил, что за последние годы деятельности национального почтового оператора впервые в 2009 годы компания зафиксировала прибыль, которая составила 1.2 млрд. драмов. Гурген Саргсян также сообщил, что в течение 2009 года было отремонтировано 30 подразделений ЗАО «Айпост» не только в Ереване, но и в областях республики, а в 2010 году планируется отремонтировать еще 50 подразделений.
ЗАО “Айпост”является национальным почтовым оператором Армении и действует через 900 почтовых отделений, находящихся на территории Армении.
30 ноября 2006 года в Ереване был подписан договор о передаче армянской компании «Айпост» (Армпочта) в доверительное управление голландской "Haypost Trust Management" сроком на 5 лет с правом пролонгации договора на тот же срок.