3 February 2010 - 17:43 AMT
Հատուկ քննչական ծառայությունում ավարտվել է ցմահ ազատազրկման դատապարտված Մ. Ենոքյանի եւ Ս. Քոչարյանի` «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից փախուստի դիմելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի` ՔԿՀ-ի հինգ աշխատակիցների մասով նախաքննությունը:
Նախաքննությամբ պարզվել է, ծանր հանցագործություններ կատարելու համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի դատապարտյալներ Մհեր Ենոքյանը եւ Սողոմոն Քոչարյանը, հանցավոր համաձայնության գալով, 2009թ. ամռանը պլանավորել են փախուստ կատարել ազատազրկման վայրից` նախօրոք ուսումնասիրելով քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների աշխատաոճը եւ համոզվելով, որ վերջիններս ծառայության նկատմամբ դրսեւորում են անփույթ վերաբերմունք:
Փախուստն իրագործելու նպատակով Մ. Ենոքյանը եւ Ս. Քոչարյանը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ տնտմասի դատապարտյալ Կիմ Հայրապետյանից նախապես ձեռք բերած եւ խցում թաքցրած սղոցի կտորներով երեքից չորս ամիս կտրել են ՔԿՀ-ի թիվ 1 զբոսախցի տանիքի մետաղյա ճաղավանդակը: Բացի այդ` իրենց տրամադրության տակ ունենալով բավարար քանակության եւ տեսակի թելեր, տեւական ժամանակ մնալով առանց հսկողության` 9,5 եւ 2 մետր երկարության պարաններ են հյուսել, որոնց միջոցով էլ 2009թ. նոյեմբերի 27-ին ` ժամը 17:00-ի սահմաններում, հիշյալ ՔԿ հիմնարկի թիվ 1 զբոսախցի տանիքի ճաղավանդակի կտրված հատվածի միջով անցնելով, դիմել են փախուստի:
Օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում 2009թ. դեկտեմբերի 18-ին` ժամը 17:45-ի սահմաններում, Երեւանի Ամիրյան-Զաքյան փողոցների խաչմերուկում հայտնաբերվել է Մ. Ենոքյանը, իսկ նույն օրը` ժամը 23:00-ի սահմաններում, Արագածոտնի մարզի Մուղնի գյուղից հայտնաբերվել է նաեւ Ս. Քոչարյանը:
Քննության ընթացքում պարզվել է, որ Մ. Ենոքյանի եւ Ս. Քոչարյանի կողմից պլանավորված փախուստը հաջողվել է իրականացնել ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի աշխատակիցներ ՔԿ հիմնարկի ցերեկային հերթափոխի ավագ Աղասի Սմբատյանի, նույն հերթափոխի ծառայողներ Արա Աթաբեկյանի եւ Վանիկ Հարությունյանի, ՔԿ հիմնարկի ցմահ ազատազրկման դատապարտվածների պահպանության բաժնի պետ Սերժիկ Թամրազյանի, անվտանգության ապահովման բաժնի պետ Սեդրակ Արթենյանի կողմից դատապարտվածներին պահելու վայրերի ներքին կանոնակարգի, ինչպես նաեւ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի պետի 2009թ. նոյեմբերի 9-ի հրամանի պահանջները խախտելու եւ չկատարելու հետեւանքով:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա` Աղասի Սմբատյանին, Սերժիկ Թամրազյանին, Սեդրակ Արթենյանին, Արա Աթաբեկյանին եւ Վանիկ Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Նրանց մասով քրեական գործն անջատվել է առանձին վարույթ եւ ուղարկվել է Երեւանի Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` ըստ էության քննելու համար:

3 February 2010 - 17:43 AMT
В связи с побегом из уголовно-исполнительного учреждения "Нубарашен” двух лиц, приговоренных к пожизненному заключению, предъявлено обвинение пятерым сотрудникам учреждения. Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении, в Специальной следственной службе завершилось возбужденное в связи с побегом предварительное следствие в отношении работников УИУ «Нубрашен».
Предварительное следствие выяснило, что двое пожизненно заключенных, Согомон Кочарян и Mгер Енокян, летом 2009 года, придя к преступному соглашению, спланировали побег с места лишения свободы, заранее изучив методы работы сотрудников уголовно-исполнительного учреждения. Заключенные убедились в том, что последние халатно относятся к своим обязанностям, и в результате, 27 ноября, около 17:00 заключенные совершили побег.
18 декабря в результате предпринятых на основе оперативных данных совместных действий со стороны полиции, Службы национальной безопасности и уголовно-исполнительного управления Министерства юстиции, беглецы Мгер Енокян и Согомон Кочарян, были пойманы.
Мгер Енокян был обнаружен 18 декабря в 17:45 на перекрестке улиц Амирян-Закян в Ереване, а Согомон Кочарян в тот же день в 23:00 в селе Мугни (Арагацотнская область) в Армении.
В ходе следствия выяснилось, что побег стал возможен вследствие нарушения со стороны ответственного за обеспечение безопасности УИУ "Нубарашен" Седрака Артеняна, начальника отдела пожизненно заключенных Сержика Тамразяна, а также сотрудника уголовно-исполнительного учреждения, дежурного Агаса Смбатяна и сотрудника отдела по обеспечению контроля А.Атабекяна и В.Арутюняна.
На основе имеющихся доказательств, пятерым служащим УИУ «Нубарашен» предъявлено обвинение по части 2 статьи 315 УК Армении (служебная халатность, повлекшая тяжкие последствия). Дело отправлено в суд первой инстанции административного округа Эребуни и Нубарашен. В отношении троих обвиняемых предварительное следствие продолжается.
5 сотрудникам УИУ «Нубарашен», в чье дежурство совершили побег двое приговоренных к пожизненному заключению, предъявлены обвинения в служебной халатности.