«Բնականաբար հայ-վրացական տնտեսական հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում քննարկվել են Վրաստանում գոյություն ունեցող հայերեն լեզվի եւ հայկական եկեղեցիների իրավաբանական կարգավիճակի խնդիրները», – ՀՀ ԱԺ-ի կառավարական ժամի ընթացքում ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Սարգսյանի խոսքերով, հայ-վրացական տնտեսական հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի վերջին նիստում կողմերը պայմանավորվածության են հասել այն բանի վերաբերյալ, որ Վրաստանը այլեւս բացասական չի վերաբերվի Հայոց լեզվի ուսուցիչների վերապատրաստմանը Հայաստանում: «Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաեւ այն մասին, որ հայկական եկեղեցիները կվերականգնվեն»-ասել է Սարգսյանը:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ Վրաստանի ղեկավարությունը հստակ չի հայտնել իր դիրքորոշումը հայկական եկեղեցիների կարգավիճակի վերաբերյալ, ինչի պատճառով այդ հարցը չէր ընդգրկվել այդ պայմանավորվածություններում:
Ջավախքն հնուց ի վեր բնակեցված է եղել հայերով, ինչի մասին վկայում են ինչպես հայկական, այնպես էլ վրացական, արաբական, թուրքական եւ այլ աղբյուրները: Ըստ վրաց Լեոնտի Մրովելիի աղբյուրի, IV դարի սկզբում Ջավախքի բնակչության խոսակցական լեզուն հայերենն էր:
Սակայն թուրքական տիրապետության հաստատումը զգալի ազդեցություն ունեցավ Ջավախքի ազգային կազմի վրա: Աստիճանաբար, երկրամասի քրիստոնյա բնակչությունը, եւ առաջին հերթին հայ բնակչությունը, նվազում էր, իսկ դրա փոխարեն ավելանում էր մահմեդական բնակչության քանակը, հիմնականում լազերի եւ չերքեզների հաշվին: 18դ. վերջում Ջավախքը կորցրեց իր բնիկ հայ բնակչության զգալի մասը, որի մի հատվածը տեղափոխվեց այլ տարածքներ, իսկ մի մասն ուղղակի ոչնչացվեց:
Ջավախքի միացումը Ռուսաստանին մեծ նշանակություն ունեցավ հայ բնակչության նորմալ կյանքի եւ գործունեության համար: Երկրամասը դարձավ Կովկասի առեւտրի ու արհեստագործության ամենամեծ կենտրոններից մեկը, Կարապետ Բագրատունու ջանքերով բացվեց Մեսրոպյան հայտնի դպրոցը: Ջավախքում են ծնվել եւ մեծացել հայ ժողովրդի բազմաթիվ ականավոր գործիչներ` գրողներ Դերենիկ Դեմիրճյանն ու Վահան Տերյանը, ԵՊՀ առաջին ռեկտոր Հակոբ Մանադյանը, Հայաստանի Առաջին Հանրապետության սպարապետ Ռուբեն Տեր-Մինասյանը եւ շատ ուրիշներ: Հայաստանի Հանրապետության չորս վարչապետներից երկուսը` Հովհաննես Քաջազնունին եւ Համո Օհանջանյանը եւս ծննդով Ախալքալաքից են:
1921թ. փետրվարին Ջավախք կրկին ներխուժեցին թուրքական զորքերը: Վրացական զորքերը, ինչպես եւ 1918թ., կրկին ոչ մի օգնություն ցույց չտվեցին այդ շրջանի հայ բնակչությանը, որը ստիպված էր սեփական ուժերով դիմադրել թուրքական զորքերին: Թուրքական զորքերի ներխուժման, սովի եւ հիվանդությունների արդյունքում 1918-1921թթ. Ախալքալաքի շրջանում զոհվեց հայ բնակչության շուրջ 50 տոկոսը:

3 February 2010 - 17:21 AMT
“Естественно, проблемы, связанные с армянским языком и юридическим статусом армянских церквей в Грузии, обсуждались в ходе заседания армяно-грузинской межправительственной комиссии по экономическим вопросам 26-го января в Ереване”, – в ходе правительственного часа в НС РА сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, отвечая на вопрос депутата фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ширака Торосяна.
По словам Саркисяна, в ходе последнего заседания армяно-грузинской межправительственной комиссии была достигнута договоренность о том, что Грузия отныне не будет негативно относиться к переподготовке преподавателей армянского языка из Грузии в Армении. “В рамках заседания межправительственной комиссии, с грузинской стороной также достигнута договоренность о том, что армянские церкви должны быть восстановлены”, – заметил Тигран Саркисян.
Он также указал, что руководство Грузии не выразило четкую позицию по юридическому статусу армянских церквей, из-за чего этот вопрос не был включен в достигнутые договоренности в рамках заседания армяно-грузинской межправительственной комиссии.
Джавахк издревле был населен армянами, о чем свидетельствуют как армянские, так и грузинские, арабские, турецкие и другие источники. По данным грузинского источника Леонти Мровели, в начале IV в. разговорным языком населения Джавахка был армянский.
Однако установление турецкого владычества оказало значительное влияние на этнический состав Джавахка. Постепенно христианское население края, и в первую очередь армянское уменьшалось, а вместо этого увеличивалось количество мусульманского населения, в основном за счет лазов и черкесов. К концу XVIII в. Джавахк потерял значительную часть своего коренного армянского населения, часть которого переселилась в другие края, а часть была просто уничтожена.
Присоединение Джавахка к России имело большое значение для нормальной жизни и деятельности армянского населения края. Край стал одним из центров торговли и ремесленничества на Кавказе, усилиями Карапета Багратуни была открыта известная школа Месропян. В Джавахке родились и выросли многие видные сыны армянского народа – писатели Дереник Демирчян и Ваан Терьян, первый ректор Ереванского университета Акоп Манандян, военный министр I Республики Армения Рубен Тер-Минасян и многие другие. Из четырех премьер-министров Республики Армения двое – Ованес Качазнуни и Амо Огаджанян, также были родом из Ахалкалака.
В феврале 1921 г. в Джавахк опять вторглись турецкие войска. Грузинские войска, как и в 1918 г., вновь не оказали никакой помощи армянскому населению края, вынужденному своими силами противостоять турецким войскам. В результате вторжения турецких войск, голода и болезней только в Ахалкалакском районе в 1918-1921 гг. погибло около 50% армянского населения.