3 February 2010 - 17:14 AMT
Թռիչքների աշխարհագրության ընդլայնման համար «Արմավիա» ավիաընկերությունն ավարտեց Բոյինգ-757 ինքնաթիռ ձեռք բերելու շուրջ բանակցությունները: «Այսօր ավարտեցինք Բոյինգ-757 մեծ ինքնաթիռի գնման շուրջ բանակցությունները: Ամենայն հավանականությամբ, այն ընկերության տնօրինությանը կհանձնվի եւ մեզ հնարավորություն կընձեռի չվերթներ կատարել այնպիսի երկրներ, որտեղ հասնելու համար ավելի քան 9-10 ժամ է պահանջվում»,- Երեւանում լրագրողներին հաղորդեց «Արմավիա» ավիաընկերության սեփականատեր Միխայիլ Բագդասարովը:
Այդ կապակցությամբ նա ավելացրեց, որ ընկերությունը բանակցություններ է վարում դեպի ԱՄՆ, Կանադա, Թայլանդ, Չինաստան եւ Տոկիո չվերթներ կատարելու վերաբերյալ, բանակցություններ են ընթանում դեպի Վարշավա չվերթ բացելու մասին, չվերթներ են բացվել են դեպի Կիպրոս, Դելի եւ Թել-Ավիվ, հաջորդը չվերթներն են Բարսելոնա, մինչեւ չորս-հինգ կավելանա չվերթների քանակը դեպի Իտալիա:
Իսկ ինչ վերաբերում է «Ցամաքային Սուպերջետ» երկար սպասված ինքնաթիռներին, ապա, Միխայիլ Բագդասարովի խոսքով, դրանք ընկերության տնօրինությանը կհանձնվեն 2010 թվականի սեպտեմբերին:
Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ավիաընկերությունը ստեղծվել է 1996 թվականին: Ընկերության դինամիկ զարգացումը սկսվեց 2005-ին, երբ բաժնետոմսերի ողջ փաթեթը փոխանցվեց «Միկա Լիմիտեդ» ընկերության նախագահ Միխայիլ Բագդասարովին:
Այսօր «Արմավիա» ավիաընկերությունը լիովին համապատասխանում է Միջազգային օդային փոխադրամիջոցների միության (IATA) պահանջներին: Ինքնաթիռների շարժակազմը բաղկացած է Ա-319(3), Ա-320(2), Իլ-86, Տու-134 օդանավերից: «Արմավիան» շաբաթական կատարում է ավելի քան 102 չվերթ մոտ 20 երկրներ` 35 ուղղություններով` ԱՊՀ, Եվրոպա, Մերձավոր Արեւելք: 2009թ. «Արմավիա» ավիաընկերությունը փոխադրել է ավելին քան 700 հազար ուղեւոր:

3 February 2010 - 17:14 AMT
Для расширения географии полетов авиакомпания «Армавиа» завершила переговоры по приобретению самолета Боинг-757. «Сегодня закончили переговоры о покупке большого самолета Боинг-757. По всей видимости, он поступит на вооружение компании и даст возможность нам производить рейсы в страны, куда лететь более 9-10 часов», – сообщил журналистам в Ереване владелец авиакомпании «Армавиа» Михаил Багдасаров.
В связи с этим он добавил, что компания ведет переговоры о рейсах в США, Канаду, Таиланд, Китай и Токио, ведутся переговоры об открытии рейса в Варшаву, уже открыты рейсы в Кипр, Дели и Тель-Авив, на очереди рейсы в Барселону, до четырех-пяти будет увеличено количество рейсов в Италию.
Что же касается долгожданных самолетов «Сухой Суперджет», то, по словам Михаила Багдасарова, они поступят в распоряжение компании в сентябре 2010 года.
На сегодняшний день авиакомпания «Армавиа» имеет 7 ВС: три А-319, два А-320, а также CRJ-200, ЯК – 42 (VIP). Авиакомпания еженедельно выполняет более 102 рейса по 35 направлениям в 20 стран. В 2009 году объем пассажироперевозок компании «Армавиа» составил более 700 тыс. человек.