3 February 2010 - 17:00 AMT
«Արմավիա» ավիաընկերությունը Թբիլիսիի ուղղությամբ չվերթների իրականացումը դադարեցրեց 2010 թվականի հունվարի 15-ին: «Թբիլիսիի հետ օդային հաղորդակցությունը ժամանակավորապես դադարեցվեց դրա շահութաբեր չլինելու պատճառով: Այդ չվերթը 3 մլն դոլարի վնաս հասցրեց անցյալ տարվա 10 ամիսների ընթացքում»,- այսօր Երեւանում լրագրողներին հայտնեց «Արմավիա» ընկերության սեփականատեր Միխայիլ Բագդասարովը: Այդ ուղղությամբ առաջին չվերթն ավիաընկերությունը կատարել էր 2009 թվականի մարտի 14-ին:
Այդ կապակցությամբ նա հաղորդեց, որ «Արմավիան» Թբիլիսիի օդանավակայանի ղեկավարությանն է դիմել մաքսն իջեցնելու առաջարկով, որը կազմում է 21 եվրո յուրաքանչյուր ուղեւորի համար: «Այժմ մեզ հաղորդեցին, ոչ Թբիլիսիի օդանավակայանը իջեցրել է մաքսը, եւ եթե ամեն ինչ նորմալ լինի, ապա փետրվարի 10-ին մենք կվերսկսենք այդ չվերթը»,- ավելացրեց ընկերության սեփականատերը:
Այսօր «Արմավիա» ավիաընկերությունը լիովին համապատասխանում է Միջազգային օդային փոխադրամիջոցների միության (IATA) պահանջներին: Ինքնաթիռների շարժակազմը բաղկացած է Ա-319(3), Ա-320(2), Իլ-86, Տու-134 օդանավերից: «Արմավիան» շաբաթական կատարում է ավելի քան 102 չվերթ մոտ 20 երկրներ` 35 ուղղություններով` ԱՊՀ, Եվրոպա, Մերձավոր Արեւելք: 2009թ. «Արմավիա» ավիաընկերությունը փոխադրել է ավելին քան 700 հազար ուղեւոր:

Авиакомпания «Армавиа» прекратила осуществление рейсов в направлении Тбилиси с 15 января 2010 года. «Воздушное сообщение с Тбилиси было временно прекращено в силу его нерентабельности. Этот рейс дал 3 млн. долларов минус за 10 месяцев прошлого года», – заявил журналистам в Ереване владелец компании «Армавиа» Михаил Багдасаров. Первый рейс в этом направлении авиакомпания выполнила 14 марта 2009 года.
В связи с этим он сообщил, что “Армавиа” обратилась к руководству аэропорта Тбилиси с предложением, снизить таксы, которые составляют 21 евро за каждого пассажира. «Сейчас нам сообщили, что тбилисский аэропорт снизил таксы, и если все будет нормально, то 10 февраля мы возобновим этот рейс», – добавил владелец компании.
На сегодняшний день авиакомпания «Армавиа» имеет 7 ВС: три А-319, два А-320, а также CRJ-200, ЯК – 42 (VIP). В 2010 в авиапарк компании поступят два новых самолета «Сухой Суперджет». Авиакомпания еженедельно выполняет более 102 рейса по 35 направлениям в 20 стран. В 2009 году объем пассажироперевозок компании «Армавиа» составил более 700 тыс. человек.