3 February 2010 - 16:36 AMT
Երեւանում կայանալու է «Հարավային Կովկասի երիտասարդական ֆորում: ՆԱՏՕ-ի նոր ռազմավարության հայեցակարգը. ո՞րն է մեր դերը» միջազգային համաժողովը
Փետրվարի 4-5 Երեւանում կայանալու է «Հարավային Կովկասի երիտասարդական ֆորում: ՆԱՏՕ-ի նոր ռազմավարության հայեցակարգը. ո՞րն է մեր դերը» միջազգային համաժողովը:
«Հայկական Ատլանտյան Ասոցիացիա» ՀԿ հրավերով միջոցառմանը կմասնակցեն հեղինակավոր փորձագետներ եւ ուսանողներ Հայաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից եւ Թուրքիայից:
Համաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես կգան Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ն.Գ. Չարլզ Լոնսդեյլը, ԴՆԱԿ ծրագրերի ղեկավար պրն. Նեվինգ Ռուդսկյաերը, ՀԱԱ գործադիր տնօրեն պրն. Թեւան Պողոսյանը: Որպես հիմնական զեկուցողներ ելույթ կունենան ՀՀ պետական մարմինների, Երեւանում եւ Թբիլիսիում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական գրասենյակի ներկայացուցիչները եւ մի շարք այլ հայ եւ օտարերկրյա փորձագետներ:
Համաժողովն իրականացվում է Նորվեգիայի ատլանտյան կոմիտեի (ԴՆԱԿ) օժանդակությամբ:
Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպությունը (ՆԱՏՕ) կազմավորվել է 1949թ.: ՆԱՏՕ-ի նպատակը, դաշինքի պաշտոնական փաստաթղթերի համաձայն, կայանում է իր անդամ պետությունների հավաքական պաշտպանության մեջ, սակայն 90-ականներին Եվրոպայում կատարված փոփոխություններից հետո ՆԱՏՕ-ի բլոկն իրեն հիմնարար ուժ հռչակեց ողջ Եվրոպայում անվտանգության ընդլայնման գործընթացում եւ կայունության երաշխավոր:
Նախապես այդ բլոկի մեջ մտնում էին Բելգիան, Մեծ Բրիտանիան, Դանիան, Իսլանդիան, Իտալիան, Կանադան, Լյուքսեմբուրգը, Նիդեռլանդները, Նորվեգիան, Պորտուգալիան, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան, որը 1961-2009թթ. շրջանում դուրս էր եկել բլոկի ռազմական կազմակերպությունից:
1952թ. ՆԱՏՕ-ի շարքերը համալրեցին Թուրքիան եւ Հունաստանը, 1955-ին` Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը, 1982-ին` Իսպանիան, 1999-ին` Հունգարիան, Չեխիան, Լեհաստանը, 2004-ին` Էստոնիան, Լատվիան, Լիտվան, Սլովակիան, Ռումինիան, Սլովենիան եւ Բուլղարիան, 2009-ին` Ալբանիան ու Խորվաթիան:
Այդ բլոկի գլխավոր հարվածային ուժերը եղել են (եւ մինչ օրս մնում են) ԱՄՆ եւ Մեծ Բրիտանիայի բանակները: Բլոկը ձեւավորվեց «խորհրդային ռազմական սպառնալիքին» հակազդելու համար, ԽՍՀՄ ազդեցության ոլորտների ընդլայնումը թույլ չտալու համար: ՆԱՏՊ զինված ուժերի ընդհանուր թիվը 2008թ. վերջի դրությամբ կազմում էր մոտ 3,6 մլն մարդ: Պաշտպանության վրա ընդհանուր ծախսերը հասնում էին 895 մլրդ դոլարի, այդ թվում` 300 մլրդ Եվրոպայի երկրների համար եւ 575 միլիարդ ԱՄՆ համար: ՆՀԱ նկատմամբ տոկոսներով ՆԱՏՕ-ի ծախսերը կազմում էին 2,6%, ընդ որում` ԱՄՆ-ի դեպքում այդ ցուցանիշը 4% էր, Եվրոպայի երկրների մոտ` 1,7%: 1994 թվականից ՆԱՏՕ-ն իրականացնում է «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագիրը` համագործակցություն 23 եվրոպական երկրների ու Կենտրոնական Ասիայի նախկին խորհրդային հանրապետությունների հետ, որոնք կազմակերպության անդամ չեն:
2001-ին Աֆղանստանի տարածքում տեղակայվեցին Անվտանգության ապահովման միջազգային ուժերը (ISAF):
2008թ. աշնանը ISAF քանակությունը կազմեց մոտ 50 հազ. մարդ; առաքելությանը մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի 26 եւ 15 այլ երկրներ:

3 February 2010 - 16:36 AMT
В Ереване пройдет конференция «Молодежный форум Южного Кавказа. Концепция новой стратегии НАТО: в чем наша роль?»
Международная конференция «Молодежный форум Южного Кавказа. Концепция новой стратегии НАТО: в чем наша роль?» пройдет 4-5 февраля в Ереване. По приглашению “Армянской Атлантической Ассоциации”, которая является одним из организаторов конференции, в мероприятии будут участвовать известные и влиятельные эксперты из Армении, Грузии, Украины, России и Турции.
В конференции с приветственной речью выступит посол Великобритании в Армении Чарлз Лонсдейл, руководитель программ Норвежского Атлантического комитета Невинг Рудскяер, исполнительный директор «Армянской Атлантической Ассоциации» Теван Погосян. В качестве основных докладчиков выступят представители государственных структур Армении, ереванского и тбилисского информационных офисов НАТО, ряд армянских и иностранных экспертов.
Конференция проводится при поддержке Норвежского Атлантического комитета.
Организация Североатлантического договора (НАТО) была образована в 1949 г. Цель НАТО, согласно официальным документам альянса, заключается в коллективной обороне своих государств-членов, но после перемен, произошедших в Европе в 90-е гг., блок НАТО провозгласил себя основополагающей силой в процессе расширения безопасности и гарантом стабильности в Европе в целом.
Первоначально в этот блок входили: Бельгия, Великобритания, Дания, Исландия, Италия, Канада, Люксембург, Нидерланды, Норвегия, Португалия, США и Франция, выходившая из военной организации блока в период 1961-2009 гг.
В 1952 г. ряды НАТО пополнили Турция и Греция, в 1955 г. – Федеративная Республика Германия, в 1982 г. – Испания, в 1999 г. – Венгрия, Чехия, Польша, в 2004 г. – Эстония, Латвия, Литва, Словакия, Румыния, Словения и Болгария, в 2009 г. – Албания и Хорватия.
Главными ударными силами этого блока были (и в настоящее время остаются) армии США и Великобритании. Блок был сформирован для противодействия "советской военной угрозе", с целью недопущения расширения сфер влияния СССР. Общая численность вооруженных сил НАТО по состоянию на конец 2008 г. составляла около 3,6 млн. человек. Общие расходы на оборону достигали 895 млрд. долларов, в том числе 300 млрд. у стран Европы и 575 миллиардов у США. В процентах к ВВП в целом по НАТО они составляли 2,6%, при этом у США этот показатель составлял 4 %, а у стран Европы — 1,7%.
С 1994 г. НАТО осуществляет программу "Партнерство во имя мира" — сотрудничество с 23 европейскими государствами и бывшими советскими республиками Центральной Азии, которые не являются членами организации.
С 2001 г. на территории Афганистана были развернуты Международные силы по поддержанию безопасности (ISAF). Осенью 2008 г. численность ISAF составляла около 50 тыс. человек; в миссии принимали участие 26 стран НАТО и 15 других стран.