3 February 2010 - 16:32 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունեց Հայաստանում ՉԺՀ դեսպան Հոն Ցզյուինին` հանրապետությունում նրա դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, Հայաստանի վարչապետը նշեց, որ Հայաստանի եւ Չինաստանի կառավարությունների միջեւ հարաբերությունները գտնվում են դինամիկ զարգացման փուլում եւ ընդգծեց, որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Չինաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների եւ համագործակցության հետագա խորացմանը:
Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ կառավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին իր պաշտոնավարման ընթացքում ծավալած արդյունավետ գործունեության եւ մեծ ավանդի համար, որ նա ունեցել է հայ-չինական բարեկամական համագործակցության ամրապնդման եւ հետագա խորացման, մասնավորապես երկու երկրների տարբեր գերատեսչությունների միջեւ ապագային միտված մի շարք համատեղ նախագծերի իրականացման գործում, այդ թվում` արդյունաբերության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, գիտատեխնիկական եւ այլ ոլորտներում:
Անդրադառնալով երկկողմանի համագործակցությանը` զրուցակիցները բարձր են գնահատել երկկողմ առ—տրաշրջանառության աճը, փոխադարձ վստահության ներկայիս մակարդակը միջազգային ասպարեզում եւ համոզմունք հայտնել, որ փոխշահավետ համագործակցությունը սոցիալական, քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային ոլորտներում կնպաստի երկու երկրների միջեւ փոխըմբռնման խորացմանը:
Վարչապետն ընդգծել է «Շանհայ-Էքսպո-2010» միջազգային ցուցահանդեսի կարեւորությունը եւ շնորհակալություն հայտնել Չինաստանի կառավարությանը եւ ժողովրդին Հայաստանին ցուցաբերած բազմաբնույթ օժանդակության համար:

3 February 2010 - 16:32 AMT
Премьер-министра Армении Тигран Саркисян принял посла Китая в Армении Хон Цзюина по случаю завершения его дипломатической миссии в республике, сообщает пресс-служба правительства.
Согласно сообщению, премьер-министр Армении отметил, что отношения между правительствами Армении и Китая находятся в стадии динамичного развития и подчеркнул, что Армения придает большую важность дальнейшему углублению дружественных отношений и сотрудничества с Китаем.
От имени правительства РА Тигран Саркисян поблагодарил посла за его результативную деятельность в ходе осуществления дипломатической миссии и большой вклад, внесенный в укрепление и дальнейшее углубление армяно-китайских дружественных отношений, в частности, за осуществление ряда направленных на перспективу совместных проектов между различными ведомствами двух стран, в том числе в промышленности, энергетике, сельском хозяйстве, научно-технической сфере и в других областях.
Коснувшись двустороннего сотрудничества, собеседники высоко оценили рост товарооборота между Арменией и Китаем, нынешний уровень взаимного доверия на международной арене и выразили уверенность, что взаимовыгодное сотрудничество в социальной, политической, экономической и культурной сферах будет способствовать углублению взаимопонимания между двумя странами.
Премьер-министр также подчеркнул важность международной выставки «Шанхай-Экспо-2010» и поблагодарил правительство и народ Китая за оказанную Армении многопрофильную помощь.