27 January 2010 - 16:57 AMT
Հունվարի 27-ին Երեւանում ՀՀ ԳԱԱ -ում տեղի ունեցավ երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համաժողով, որը կազմակերպել էր Համաշխարհային հայկական կոնգրեսին կից երիտասարդական կազմակերպությունների ընկերակցությունը:
«Մենք ծրագրել ենք անցկացնել մի քանի միջոցառումներ` Հայոց ցեղասպանության 95 եւ 100-ամյակներին նվիրված: Այդ միջոցառումները մեկ նպատակ են հետապնդում` որքան կարելի է շատ մարդկանց տեղեկացնել Հայոց ցեղասպանության մասին», – ասել է ՀՀԿ-ի փոխնախագահ Վլադիմիր Աղայանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, միջոցառումների շրջանակում Հայաստանի ողջ տարածքում տնկելու են 1,5 մլն ծառ:
«Միջոցառումների մեկնարկը կհայտարարվի 2010 թ. «Վերածնունդ» զբոսայգու բացմամբ եւ մինչեւ 2015 թ. պետք է տնկվի 1,5 մլն ծառ` որպես հուշ Ցեղասպանության յուրաքանչյուր զոհի», – ասել է Վլադիմիր Աղայանը:
Նա նշել է նաեւ, որ Հայաստանի եւ սփյուռքի կազմակերպությունների միջեւ կազմակերպվելու են ավտոմրցավազք, ռադիոկամուրջ: Միջոցառումներն անց են կացվելու 10 երկրներում, որտեղ հայկական համայնքներ կան: Տարածվելու են նաեւ Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող թռուցիկներ` հայերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն լեզուներով: Փետրվարի 20-ին մրցույթ է հայտարարվելու` «Ապրել` հիշելու եւ արարելու համար» թեմայուվ:
Համաժողովին մասնակցում էին ՀՀ նախարարությունների ներկայացուցիչներ, երիտասարդական կազմակերպություններ, ստեղծագործական միություններ, մշակույթի գործիչներ եւ այլք:

27 January 2010 - 16:57 AMT
27-го января в Ереване в Национальной академии наук РА прошел форум представителей молодежных организаций, осуществляемый Ассоциацией молодежных организаций при Всемирном армянском конгрессе (ВАК).
“Мы планировали провести несколько мероприятий, посвященных 95-летию и 100-летию Геноцида армян. Эти мероприятия преследуют одну цель – проинформировать как можно больше людей о Геноциде армян. Ведь это факт, а не случай, который должен быть утвержден”,- отметил зампредседателя ВАК Владимир Агаян.
По его словам, в рамках планируемых мероприятий по всей территории Армении будет посажено 1.5 миллиона деревьев.
“Старт мероприятий будет объявлен в 2010 году открытием парка “Возрождение” и до 2015 года число деревьев достигнет 1.5 миллионов в память о каждой жертве Геноцида армян”,- сказал Владимир Агаян.
Он отметил, что будут организованы автогонки, радиомост между представителями армянских молодежных ассоциаций диаспоры и Армении. Мероприятия пройдут в 10 странах, где существуют армянские общины. Также будут распространены листовки, рассказывающие о Геноциде армян на армянском, русском, английском языках. 20-го февраля будет объявлен конкурс сочинений на тему “Жить, чтобы помнить и творить”.
На форуме присутствовали представители Министерств РА, молодежных организаций, творческих союзов, деятели искусства и т.д.