28 January 2010 - 10:56 AMT
Արցախյան պատերազմի մասնակիցների 99%-ը գերադասում են կրկին զենք վերցնել ձեռքը, քան խոսել զիջումների մասին
Մինչեւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը չորոշվի, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ոչ մի բանակցությունների ու փոխզիջումների մասին խոսք անգամ լինել չի կարող: Այդ մասին «Սասունցի Դավիթ» ջոկատի հրամանատար Համլետ Հովսեփյանի եւ ազատամարտիկ Սամվել Մաթեւոսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց «Արաբո» ջոկատի հրամանատար Մանվել Եղիազարյանը: Նրա խոսքով, եթե հարկավոր լինի, նա ինքն առաջինը կամավոր կմարտնչի: «Եթե անգամ ես անիծեմ կյանքը, ես կմարտնչեմ, որովհետեւ դա իմ պարտքն է»,- ասաց Եղիազարյանը:
Համլետ Հովսեփյանն իր հերթին, անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցին, ասաց, որ իրեն միշտ մի հարց է հետաքրքրել` «Եթե Հայաստանը զիջումների է գնում, ապա ի՞նչ է զիջում Ադրբեջանը»` ավելացնելով, որ արցախյան պատերազմի մասնակիցների 99%-ը գերադասում են կրկին զենք վերցնել ձեռքը, քան խոսել զիջումների մասին:
Արցախի ազգային-ազատագրական պատերազմին ընդհանուր առմամբ 32 կամավոր ջոկատ է մասնակցել, որոնցում 200-1000 մարդ էր հաշվվում:
«Սասունցի Դավիթ» ջոկատի առաջին հրամանատարը լեգենդար Կոմանդոսն է եղել (Արկադի Տեր-Թադեւոսյան): Ջոկատում 500 հոգի էր հաշվվում: «Արաբո» ջոկատում կար 200 կամավոր:

28 January 2010 - 10:56 AMT
Пока статус Нагорного Карабаха не будет решен, ни о каких переговорах по урегулированию карабахского конфликта и взаимоуступках и речи быть не может. Об этом на совместной пресс-конференции с командиром отряда «Сасунци Давид» Гамлетом Овсепяном и воином-освободителем, участником арцахской войны Самвелом Матевосяном в Ереване заявил командир отряда "Арабо" Манвел Егиазарян. По его словам, если будет нужно, он сам первый пойдет воевать добровольцем. «Даже если я буду проклинать жизнь, я буду воевать, потому что это моя обязанность», – сказал Егиазарян.
В свою очередь Гамлет Овсепян, касаясь вопроса урегулирования карабахского конфликта, сказал, что его всегда интересовал один вопрос: «Если, Армения идет на уступки, то, что уступает Азербайджан?», добавив, что 99% участников арцахской войны предпочитают снова взять в руки оружие, чем говорить о каких-либо уступках.
Первым командиром отряда «Сасунци Давид» был легендарный Командос (Аркадий Тер-Тадевосян). Отряд насчитывал 500 человек. В отряде «Арабо» было всего 200 добровольцев.