28 January 2010 - 11:02 AMT
Եթե համեմատենք այն բանակը, որը Հայաստանն ուներ տասը տարի առաջ, այսօրվա բանակի հետ, ապա կարելի է ասել, որ օրեցօր մեր բանակն ավելի է հզորանում: Այդ մասին «Արաբո» ջոկատի հրամանատար Մանվել Եղիազարյանի եւ ազատամարտիկ Սամվել Մաթեւոսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց «Սասունցի Դավիթ» ջոկատի հրամանատար Համլետ Հովսեփյանը: Ընդ որում, մեկնաբանելով այն, թե ինչու արցախյան պատերազմից հետո նրանք չմասնակցեցին բանակի վերականգնմանը, Հովսեփյանն ասաց. «Մենք ճիշտ համարեցինք, որ բանակով պետք է զբաղվեն մասնագետները»` ավելացնելով, որ իր մասնակցությունը բանակի գործերին, ամենայն հավանականությամբ, կխանգարեր վերջինիս զարգացմանը:
Մանվել Եղիազարյանն իր հերթին ասաց, որ կարեւորը մարտական ոգին պահպանելն է: «Բանակը մարզիկի պես է, պետք է անընդհատ մարզվի»,- ասաց Եղիազարյանը` ավելացնելով, որ ժողովրդի ընդամենը 10-15%-ն է պահպանում մարտական ոգին:
Հովսեփյանն իր կողմից ավելացրեց. «Մենք կենդանի հերոսներ ունենք, որոնց մասին, ցավոք, 5 տարին մեկ անգամ են հիշում: Ազգի ոգին բարձրացնելու համար հարկավոր է, որպեսզի ժողովուրդն իմանա իր հերոսներին»:
Արցախի ազգային-ազատագրական պատերազմին ընդհանուր առմամբ 32 կամավոր ջոկատ է մասնակցել, որոնցում 200-1000 մարդ էր հաշվվում:
«Սասունցի Դավիթ» ջոկատի առաջին հրամանատարը լեգենդար Կոմանդոսն է եղել (Արկադի Տեր-Թադեւոսյան): Ջոկատում 500 հոգի էր հաշվվում: «Արաբո» ջոկատում կար 200 կամավոր:

28 January 2010 - 11:02 AMT
Если сравнить ту армию, которую Армения имела десять лет назад, с сегодняшней, то можно сказать, что с каждым днем наша армия становится сильнее. Об этом на совместной пресс-конференции с командиром отряда "Арабо" Манвелом Егиазаряном и воином-освободителем, участником арцахской войны Самвелом Матевосяном в Ереване заявил командир отряда «Сасунци Давид» Гамлет Овсепян. При этом комментируя то, почему после арцахской войны они не приняли участие в становлении армии, Овсепян сказал: «Мы посчитали правильным, чтобы армией занялись профессионалы», добавив, что его участие в делах армии, скорее всего, бы помешало его развитию.
В свою очередь Манвел Егиазарян сказал, что главное сохранить боевой дух. «Армия подобно спортсмену, должна непрерывно тренироваться», – сказал Егиазарян, добавив, что всего лишь 10-15% народа сохраняют боевой дух.
Со своей стороны Овсепян добавил: «У нас есть живые герои, к сожалению, о которых вспоминают раз в 5 лет. Для того, чтобы поднять дух нации нужно, необходимо чтобы народ знал своих героев».
Всего в национально-освободительной войне Арцаха участвовало 32 добровольческих отряда, насчитывающих от 200 до 1000 человек.
Первым командиром отряда «Сасунци Давид» был легендарный Командос (Аркадий Тер-Тадевосян). Отряд насчитывал 500 человек. В отряде «Арабо» было всего 200 добровольцев.