1 February 2010 - 15:12 AMT
Ըստ բանկի 2008-2010թթ. զարգացման ռազմավարական ծրագրի, ինչպես նաեւ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով փոքր ու միջին ձեռնարակատիրության օբյեկտների արտահանման եւ ներմուծման գործունեության ֆինանսավորմանը, «ՎՏԲ բանկ (Հայաստան)» ՓԲԸ-ն շարունակում է ավելացնել արտաքին առեւտրի ոլորտում գործարքների ֆինանսավորման համար հատկացվող ռեսուրսների ծավալները:
Ըստ բանկի մամլո ծառայության հաղորդագրության, 2010թ. հունվարին ՎՏԲ բանկ (Հայաստան) ֆինանսավորել է նորաձեւ հագուստի առաքումներն Իտալիայից` այնպիսի հայտնի ապրանքանիշերի, ինչպիսիք են Marina Rinaldi, Maxmara, բացելով «Մոդամաքս» ՍՊԸ-ն` հետաձգված վճարման իրավունքով: Այս հաշվարկագրի գծով որպես կատարող բանկ է հանդես գալիս կապիտալիզացիայի չափերով Իտալիայի խոշորագույն` Intesa SanPaolo բանկը, իսկ որպես վճարող հանդես է գալիս ՎՏԲ բանկ (Ռուսաստան) ԲԲԸ-ն:
«ՎՏԲ բանկ (Հայաստան)» ՓԲԸ-ն միջազգային հաշվարկների ժամանակ տրամադրում է իր հաճախորդներին ծառայությունների ողջ սպեկտրը, իսկ անհրաժեշտության դեպքում իրականացնում է վճարման անհատական սխեմաներ` օտարերկրյա ռեսուրսների ներգրավման հաշվին վարկավորման եւ առեւտրային ֆինանսավորման օգտագործմամաբ:
«Մոդամաքս» ՍՊԸ-ն եւ նրա հետ համագործակցող «Էվանթ-Գրուպ» ՍՊԸ-ն 2009թ. մայիսից «Բանկ ՎՏԲ (Հայաստան)» ՓԲԸ-ի հաճախորդներն են: Ընկերություններին են պատկանում նորաձեւ հագուստի եւ աքսեսուրաների մի քանի խանութներ Երեւանում` «Marina Rinaldi», «Odri», «Maxmara» եւ «Max&Co»: Քանի որ առաջին գործարքը կարելի է հաջողված համարել, ապա նախատեսվում է այդ սրահների համար կատարվող ապրանքի ներկրումը կատարել արդեն մշտական հիմքի վրա:

В соответствии с Программой стратегического развития банка на 2008-2010 годы, а также уделяя особое внимание финансированию экспортно-импортной деятельности субъектам малого и среднего бизнеса, ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” продолжает наращивать объемы ресурсов, выделяемых для обеспечения финансирования сделок в сфере внешней торговли.
Согласно сообщению пресс-службы банка, в январе 2010 года Банк ВТБ (Армения) профинансировал поставки модной одежды известных итальянских брэндов Marina Rinaldi, Maxmara путем открытия в пользу итальянских партнеров армянской компании ООО ”Модамакс” подтвержденных аккредитивов с отсрочкой платежа. Исполняющим банком по аккредитиву выступает крупнейший в Италии по размерам капитализации банк – Intesa SanPaolo, а в качестве рамбурсирующего банка выступил ОАО Банк ВТБ (Россия).
ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” предоставляет своим клиентам полный спектр услуг при проведении международных расчетов в форме документарных операций, а при необходимости реализует индивидуальные схемы расчетов с использованием инструментов кредитования и торгового финансирования за счет привлечения иностранных ресурсов.
ООО «Модамакс» и афиллированная с ней компания <b>ООО «Эвант-Груп»</b> с мая 2009 года являются клиентами ЗАО «Банк ВТБ (Армения)». Компаниям принадлежат несколько салонов модной одежды и аксессуаров в г. Ереване, такие как “Marina Rinaldi”, “Odri”, “MaxMara” и “Max&Co”. Поскольку первую сделку можно считать удавшейся, планируется импорт товара для этих салонов осуществлять подобным образом на постоянной основе.