1 February 2010 - 14:52 AMT
2010 թվականի փետրվարի 1-ին ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նիստում «ԱրմՖարմ», «Ֆարմ Գոհար», «Դեղաբազա Երեւան» եւ «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունները տուգանվել են 500 000-ական դրամով` Հանձնաժողովի պահանջած տեղեկատվությունը սահմանված ժամկետում չներկայացնելու համար, հաղորդում է ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունը:
Առաջին երեքը դեղորայքի շուկայում գործող ընկերություններ են, որոնց կողմից տեղեկատվության չտրամադրումը կամ ուշացնելը խոչընդոտել է դեղերի շուկայում հակամրցակցային համաձայնության կասկածանքով հարուցված վարույթի աշխատանքներին: Նրանց տրամադրած տեղեկատվությունն այժմ ուսումնասիրության ընթացքում է եւ հակամրցակցային համաձայնությանը մասնակից լինելու հանգամանքը պարզվում է:
Վերջին ընկերությունը` չնայած լայն սպառման շուկաներում գործող ընկերություններին նախաամանորյա շրջանում տրված հանձնարարությանը, որ գների ցանկացած բարձրացման դեպքում երկօրյա ժամկետում Հանձնաժողովին հիմնավորումներ ներկայացնեն, սահմանված ժամկետում տեղեկատվություն չի ներկայացրել: Ավելի ուշ Հանձնաժողովի անցկացրած մոնիտորինգն է պարզել, որ նորզելանդական կարագի գինը բարձրացել է: Անհրաժեշտ հիմնավորումները ներկայացված են:
Հանձնաժողովի մեկ այլ որոշմամբ դեղորայքի շուկայում գործող «Ֆետիդա Ֆարմ» ընկերությունում ստուգումներ են նշանակվել` հակամրցակցային համաձայնության կայացման կասկածանքով հարուցված վարչական վարույթի շրջանակներում ներկայացված տեղեկատվության հավաստիությունը պարզելու նպատակով:

На состоявшемся 1 февраля 2010 года заседании Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении за несвоевременное предоставление информации было оштрафовано несколько компаний, сообщает пресс-служба ГКЗЭК.
В их числе компании «АрмФарм», «Фарм Гоар», «Дегабаза Ереван» и «Алекс Григ», которые должны будут в установленные законом сроки заплатить штраф в размере 500 тыс. драмов, поскольку их действия послужили препятствием для выявления антиконкурентного соглашения на рынке медикаментов.
«Предоставленная ими информация в настоящее время находится на стадии изучения и участие этих компаний в антиконкурентном соглашении выясняется», – говорится в сообщении.
Несмотря на поручение о предъявлении в ГКЗЭК обоснований по поводу повышения цен на рынке товаров широкого потребления в предновогодний период, компания «Алекс Григ» не представила в ГКЗЭК данную информацию в положенный двухдневный срок.
Другим решением ГКЗЭК, в фармацевтической компании «Фетида Фарм» были назначены проверки с целью проверки информации об участии компании в антимонопольном соглашении.