Հայաստանում հանդիսանալով գազի մատակարարման ու բաշխման մենաշնորհատեր` «ՀայՌուսագազարդ» ընկերությունն անհիմն կերպով բարձրացնում է գները` դրանով ավելացնելով իր եկամուտները, գտնում է հայ սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը: «Ճգնաժամի պայմաններում ռուսական կողմը պետք է ըմբռնումով մոտենա գազի գնի բարձրացման հարցին: Եթե նավթի միջազգային գներն ընկնում են, ապա ինչո՞ւ են Հայաստանում գազի գներն աճում»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նկատեց նա:
Հայաստանի գազամատակարարման ոլորտի փորձագետ Արթուր Ղազարյանն իր հերթին ավելացրեց, որ 2010 թվականի ապրիլի 1-ից գազի գնի բարձրացման կապակցությամբ տրանսպորտի եւ, համապատասխանաբար, ապրանքի գները նույնպես կաճեն: Իսկ ինչ վերաբերում էլեկտրաէներգիային, ապա, փորձագետի կարծիքով, էլեկտրաէներգիայի գնի աճ չի սպասում:
Այդ առիթով նա հաղորդեց նաեւ, որ Հայաստանի Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) մտադիր է գազի գինը բարձրացնել 10%-ով, սակայն «ՀայՌուսգազարդն» առաջարկում է գների բարձրացում 40%-ով` 1 խոր. մետր գազի սակագինը ավելացնելով 96-ից մինչեւ 136 դրամ` վկայակոչելով, որ իրենք աշխատում են ի վնաս իրենց:
«Եթե գազի գների աճը չուղեկցվի գազի որակի բարձրացմամբ, ապա այրվող գազի արդյունավետությունը շատ ցածր կլինի, ինչը բացասաբար կանդրադառնա բնակչության վճարունակության վրա,- հայտնեց նա լրագրողներին: Այդ կապակցությամբ նա նշեց, որ «ՀայՌուսգազարդի» տվյալներով, 1 խորանարդ մետր գազի այրման ժամանակ ստացվում է գազի այրման 8218 կկալ ջերմություն, սակայն ռուսական կողմի տվյալներով, այդ թիվը կազմում է 8860 կկալ, ինչը չի համապատասխանում հայկական տվյալներին երկրում այրվող գազի որակը կարգավորող լաբորատորիաների եւ լաբորատոր եզրակացությունների բացակայության պատճառով: Նա ավելացրեց նաեւ, որ «ՀայՌուսգազարդի» կողմից սահմանված գազի այրման նվազագույն ջերմությունը կազմում է 7900 կկալ:
Փորձագետի խոսքով, այրվող գազի ցածր որակը պայմանավորված է նրանով, որ բնական գազի հետ միասին, որի հիմնական մասը` 91,74% կազմում է մեթանը, այլածին քիմիական տարրեր են թափանցում խողովակաշար, ինչպիսիք են ազոտը եւ ոչ մեծ քանակությամբ թթվածինը:

1 February 2010 - 11:57 AMT
Эксперт: Повышение тарифов на газ в Армении приведет к повышению цен на товары и транспортные услуги
Являясь монополистом на рынке поставки и распределения газа в Армении, компания “АрмРосгазпром” необоснованно поднимает цены, увеличивая тем самым свои доходы, считает армянский социолог Агарон Адибекян. «В условиях кризиса российская сторона должна с пониманием подойти к вопросу повышения цен на газ. Если международные цены на нефть падают, почему цены на газ в Армении растут?», – заметил он на пресс-конференции в Ереване.
В свою очередь эксперт сферы газоснабжения Армении Артур Казарян добавил, что в связи с ростом цен на газ с 1 апреля 2010 года цены на транспорт и, соответственно, на товары также возрастут. Что же касается электроэнергии, то, по мнению эксперта, рост цен на электроэнергию не ожидается.
В связи с этим он также сообщил, что Комиссия по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) намерена повысить цены на газ на 10 %, однако “АрмРосгазпром” предлагает повышение цен на 40 %, увеличив тариф за 1 куб. метр газа с 96 драмов до 136 драмов, ссылаясь на то, что они работают с убытком для себя.
“Если рост цен на газ не будет сопровождаться ростом качества газа, то эффективность от сжигаемого газа будет очень низка, что отрицательно скажется на платежеспособности населения”, – заявил он журналистам. В связи с этим он отметил, что по данным "АрмРосгазпрома", при сжигании 1 кубического метра газа получают теплоту сгорания газа в 8218 ккал, однако по данным российской стороны это цифра составляет 8860 ккал, что не соответствует армянским данным из-за отсутствия в стране лабораторий, контролирующих качество сжигаемого газа, и лабораторных заключений. Он также добавил, что минимальная теплота сгорания газа, установленная “АрмРосгазпромом”, составляет 7900 ккал.
По словам эксперта, низкое качество сжигаемого газа обусловлено тем, что вместе с природным газом, основной частью которого составляет метан – 91,74 % , в трубопровод поступают и другие химические элементы, такие как азот и небольшое количество кислорода.