1 February 2010 - 11:13 AMT
Հյուսիս-Հարավ մայրուղու շինարարությունը մուլտիպլիկատիվ ազդեցություն կունենա Հայաստանի տնտեսության վրա
Հյուսիս-Հարավ մայրուղու շինարարությունը մուլտիպլիկատիվ ազդեցություն կունենա Հայաստանի տնտեսության վրա, քանի որ շինարարական աշխատանքներին մասնակից կլինեն տարբեր ոլորտներ: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը` ելույթ ունենալով ՀՀ ԱԺ գարնանային նստաշրջանում:
Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը ՀՀ ԱԺ-ից, նախարարն ասել է, որ ծրագրի ընդհանուր արժեքը 1 մլրդ դոլար է կազմում, իսկ իրականացման ժամկետը 10-15 տարի է: Ընդ որում նա հավելել է, որ Ասիական զարգացման բանկը պատրաստ է Հայաստանին շուրջ 500 մլն դոլար տրամադրել, ուստի Հայաստանը պետք է լրացուցիչ ներդրողների ներգրավի նախագիծն ամբողջությամբ իրականացնելու համար: Բացի այդ, ըստ նախարարի, ստացված վարկային միջոցները կարտացոլվեն հանրապետության արտաքին պետական պարտքում, որի վերաբերյալ խորհրդարանականները կասկածներ հայտնեցին, թե որքանով է դա արդարացված: Իր հերթին նախարարը նշել է, որ նախարարության հետազոտությունները վկայում են այն մասին, որ վարկային միջոցները տրամադրվում են Հայաստանին արտոնյալ պայմաններով, իսկ շինարարության նախագիծը կխթանի տնտեսական աճը երկրում` տարեկան բերելով 15-16 մլն դոլար եկամուտ:
2010թ. փետրվարի 1-ին Երեւանում աշխատանքն է սկսել ՀՀ ԱԺ յոթերորդ գումարման չորրորդ նստաշրջանը:
2010թ. հունվարի 29-ին տեղի են ունեցել ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը: ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովը Գագիկ Մինասյանի գլխավորությամբ դրական եզրակացություն է տվել երկու համաձայնագրերի վերաբերյալ` Հյուսիս-Հարավ մայրուղու կառուցմանն ուղղված Հայաստանի եւ Ասիական զարգացման բանկի միջեւ վարկային համաձայնագրին եւ «Շրջանակային համաձայնագիրը ՀՀ-ի եւ ԱԶԲ-ի միջեւ»:
Համաձայնագրերով նախատեսվում է Հայաստանին 60 մլն դոլարի դրամական փոխանցում հատկացնել Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու կառուցման նպատակով: Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքը կձգվի Մեղրի-Երեւան-Գյումրի-Բավրա երթուղով: Առաջին փուիլով նախատեսվում է բարձրակարգ ճանապարհով միացնել ՀՀ մայրաքաղաքը Գյումրիի հետ: Այս նախագծի նպատակն է միացնել երկրի հյուսիսն ու հարավը որակյալ ճանապարհով` ելք ապահովելով դեպի միջազգային շուկա, ակտիվացնելով ինչպես առեւտուրը, այնպես էլ զբոսաշրջությունը, ինչը թույլ կտա Հայաստանին տարանցիկ պետություն դառնալ:

Строительство транспортного коридора “Север-Юг” будет иметь мультипликативный эффект на экономику Армении, поскольку в строительных работах будут задействованы разные сферы. Об этом заявил министр экономики Армении Нерсес Ерицян, выступая в ходе весенней сессии НС РА.
Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net из НС РА, глава министерства отметил, что общая стоимость программы составляет $1 млрд., а период осуществления 10-15 лет. При этом он добавил, что Азиатский банк развития готов предоставит Армении $500 млн., поэтому Армении необходимо привлечь дополнительных инвесторов для полной реализации данного проекта. Помимо этого, по словам министра, полученные кредитные средства будут отображены во внешнем госдолге республики, на что парламентарии высказали сомнение относительно того, насколько это решение оправдано. В свою очередь минэкономики заверил, что исследования министерства свидетельствуют о том, что кредитные средства выдаются Армении на льготных условиях, а сам проект реализации строительства данного транспортного коридора будет стимулировать экономический рост в стране, принося ежегодные доходы в размере $15-16 млн.
1 февраля 2010 года в Ереване начала работу четвертая сессия Национального Собрания Армении седьмого созыва.
29 января 2010 года состоялись заседания постоянных комиссий НС РА. Постоянная комиссия по финансово-кредитным и бюджетным вопросам НС РА во главе с Гагиком Минасяном дала положительное заключение по двум международным соглашениям: кредитное соглашение между Арменией и Азиатским банком развития по строительству дорожного коридора “Север-Юг” и “Рамочное соглашение между РА и АБР ”.
По соглашениям предусматривается предоставить Армении транш на сумму $60 млн. для строительства автомагистрали “Север-Юг”. Дорожный коридор “Север-Юг” протянется по дорожной линии Мегри – Ереван – Гюмри – Бавра. Первым этапом предусмотрено соединить столицу Армении и город Гюмри высококачественной дорогой.
Целью данного проекта является соединение севера и юга страны качественной дорогой, обеспечив выход на международные рынки, активизируя как торговлю, так и туризм, и позволит Армении стать транзитным государством.