8 February 2010 - 13:59 AMT
Էրոտիկ բնույթի հեռուստահաղորդումների, սարսափ եւ ակնհայտ բռնություն պարունակող ֆիլմերն այսուհետեւ հեռուստաալիքներով կցուցադրվեն ժամը 24.00-ից հետո
«2009 թ. դեկտեմբերի 18-ին տեղի ունեցավ <b>Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի</b> նիստը, որը քննարկեց «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրենքի 24-րդ հոդվածի համաձայն, «Էրոտիկ բնույթի հեռուստահաղորդումների, սարսափ եւ ակնհայտ բռնություն պարունակող ֆիլմերի, ինչպես նաեւ անչափահասների առողջության, մտավոր եւ ֆիզիկական զարգացման, դաստիարակության վրա բացասական ազդեցություն գործող հաղորդումների որոշման չափորոշիչներ սահմանելու մասին» հարցը:
Հեռուստաեթերով հեռարձակվող առանձին հաղորդումներում, գեղարվեստական ֆիլմերում, կինոսերիալներում հետագայում բացառվելու են «Զանգվածային լրատվական միջոցների մասին», «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին», «Լեզվի մասին» օրենքների պահանջների խախտումները: Էրոտիկ, անբարո, բաց տեսարաններով առանձին ցածրարժեք ֆիլմերում, հեռուստասերիալներում, բիրտ ուժի դիրքերից մարդուն դաժանորեն խոշտանգելը, առեւանգելը, անմարդկային ձեւով նրա արժանապատվությունը նվաստացնելը դեմ են մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների մասին Եվրոպական կոնվենցիայի գաղափարախոսությանն ու հիմնարար սկզբունքներին: Դրանք խաթարում են հայի բարոյական նկարագիրը, ավանդույթները, դարերով մշակված նրա արժեհամակարգը, մշակույթը, լեզուն, բացասաբար են ազդում երիտասարդության, հատկապես` անչափահասների դաստիարակության, նրանց մտավոր ու ֆիզիկական զարգացման վրա:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովը կարեւորում է նման արատավոր երեւույթների դեմ տարվող պայքարը, որին մեծապես կնպաստի հեռուստատեսությամբ նման ֆիլմերի ցուցադրման թույլատրելի չափորոշիչների ընդունումը: Այդ նպատակով որոշվել է ստեղծել աշխատանքային խումբ: Այս գործում ակնկալում ենք հայ առաքելական եկեղեցու, պետական մարմինների, գիտությունների ազգային ակադեմիայի, ստեղծագործական միությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների աջակցությունը:
2009 թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ -ն փակ գաղտնի քվեարկությամբ ՀՌԱՀ անդամներ ընտրեց Կորյուն Առաքելյանին, Արամ Մելքոնյանին, Արմեն Մկրտչյանին — Հայկ Քոթանյանին `6 տարի ժամկետով:
Աշխատանքային խմբում հասարակական կազմակերպությունների լիազոր ներկայացուցիչների անդամների առաջադրումը եւ ընտրությունը տեղի կունենա ՀՌԱՀ-ի նիստերի դահլիճում դեկտեմբերի 28-ին, ժամը 12-ին հետեւյալ հասցեով` ք.Երեւան, Սարյան 22: Թեկնածուները պետք է ներկայանան երաշխավորագրերով:
Ցանկալի կլինի, որ ներկայացված թեկնածուների մեջ լինեն նաեւ հոգեբաններ, մանկավարժներ, սոցիոլոգներ, արվեստագետներ:

8 February 2010 - 13:59 AMT
“18 декабря 2009 года состоялось заседание <b>Национальной комиссии</b> телевидения и радио, на котором обсуждался вопрос: “Определение критериев для телепередач эротического характера, фильмов ужасов и содержащих сцены явного насилия, отрицательно влияющих на здоровье, умственное и физическое развитие и воспитание подростков”,- заявил на пресс-конференции 8 февраля заместитель председателя Национальной комиссии телевидения и радио Жирайр Дадасян.
Одним из предложений Национальной комиссии является перенос вышеуказанных фильмов и программ в эфирное время с 24:00 до 6:00. Он подчеркнул, что если телевидение будет нарушать эти критерии, то получит два предупреждения от Комиссии, а в третий раз лишится лицензии.
По словам Жирайра Дадасяна, в процессе определения этих критериев участвовала большая аудитория, в том числе и представители общественных организаций, которые представили свои идеи. Он подчеркнул также, что на сайте Общественного радио и телевидения Армении выставлено объявление, которое призывает граждан обращаться с предложениями в Комиссию.
“Подобные реформы являются лишь декоративными мерами, они не могут быть действенными в обществе, где права и свободы граждан, а в частности, журналистов ущемлены”,- подчеркнул армянский общественный и политический деятель Ашот Блеян.
Жирайр Дадасян отметил также, что при претворении этих критериев в жизнь не удастся избежать субъективизма. Однако каждая спорная ситуация, по его словам, будет рассмотрена отдельно.
9 декабря 2009 года при помощи тайного голосования, Национальный совет Армении определил состав Национальной комиссии телевидения и радио сроком на 6 лет.