«2012 թվականին ղարաբաղյան ճակատում ռազմականա գործողությունների վերսկսման հավանականությունը` կապված նավթահանման մակարդակի նվազեցման հետ, ինչի մասին ասվում է միջազգային ճգնաժամային խմբի զեկույցում, տեսականորեն հնարավոր է: Բայց անգամ այդ ժամանակ Ադրբեջանը պատրաստ չի լինի հարձակվողական ռազմական գործողություններ վարել»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, հայտնեց ռազմական հոգեբան, Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության Հանրային խորհրդի անդամ Դավիթ Ջամալյանը:
Ջամալյանի խոսքով, չնայած ադրբեջանական կողմի ինքնավստահ հայտարարություններին եւ հայավախության բարձր մակարդակին, ադրբեջանական բանակը պատրաստ չէ հարձակվողական ռազմական գործողություններ վարել մի քանի պատճառներով: «Պատճառներից մեկն այն է, ինչի մասին Ադրբեջանը չի խոսում` ռազմական գործողությունների ընթացքում հնարավոր կորուստները: Ռազմական փորձագետների կարծիքով, ղարաբաղյան ճակատում հարձակվողական պատերազմի դեպքում ադրբեջանական կողմի կորուստներն առնվազն երեք անգամ կգերազանցեն հայերի կորուստները: Ռազմական գործողությունների նման ընթացքի դեպքում Ադրբեջանի բանակը շատ արագ կբարոյալքվի»,- պարզաբանեց հոգեբանը:
Ջամալյանը երկրորդ պատճառ անվանեց այն, որ Ադրբեջանը բազմազգ երկիր է, եւ ռազմական գործողություններում ֆիասկոյի դեպքում կարող է փլուզման եզրին հայտնվել: «Մեկ այլ պատճառ է Ադրբեջանի բանակում աննախադեպ կաշառակերության առկայությունը եւ սպաների ու զինվորների միջեւ անառողջ անձնական հարաբերությունները: Հոգեբանը նկատեց, որ ելնելով վերը նշվածներից, ադրբեջանական բանակն ի վիճակի չէ հարձակվողական ռազմական գործողություններ վարել:
Խոսելով ռազմական գործողություններին հայկական բանակի պատրաստվածության մասին` Ջամալյանը նկատեց, որ Հայաստանի Զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների շնորհիվ մեծ թիվ են կազմում պայմանագրային զինծառայողները, որոնք կամ ղարաբաղյան պատերազմի նախկին վետերաններ են կամ էլ սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներ: «Դա հայկական կողմի առավելությունն է, քանի որ պայմանագրով զինծառայողները լավ գիտեն տեղանքը եւ պատերազմ վարելու մեծ փորձ ունեն»,- նկատեց նա:

“Вероятность возобновления военных действий на карабахском фронте со стороны Азербайджана в 2012 году, связанная с понижением уровня нефтедобычи, о чем говорится в докладе международной кризисной группы, теоретически возможна. Но даже в это время Азербайджан не будут готов к ведению наступательных военных действий”, – заявил на пресс-конференции, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, военный психолог, член Общественного совета Министерства обороны Армении Давид Джамалян.
По словам Джамаляна, несмотря на самоуверенные заявления азербайджанской стороны и высокий уровень армянофобии, азербайджанская армия не готова вести наступательные военные действия по нескольким причинам. «Одной из причин является то, о чем не говорит Азербайджан – возможные потери в ходе военных действий. По мнению военных экспертов, в случае наступательной войны на карабахском фронте потери азербайджанской стороны, минимум в три раза, превысят армянские. При таком ходе военных действий, армия Азербайджана будет очень быстро деморализована», – разъяснил психолог.
Второй причиной Джамалян назвал то, что Азербайджан многонациональная страна и в случае фиаско в военных действиях, может оказаться на грани развала. “Другой причиной является наличие беспрецедентной коррупции в армии Азербайджана и нездоровые межличностные отношения офицеров и солдат. Психолог заметил, что исходя из вышесказанного, вести наступательные военные действия азербайджанская армия не в состоянии.
Говоря о готовности армянской армии к военным действиям, Джамалян заметил, что благодаря проводимым реформам в Вооруженных силах Армении большое число составили контрактники, которые являются или бывшими ветеранами карабахской войны или жителями приграничных сел. «Это является преимуществом армянской стороны, так как контрактные служащие хорошо знают местность и у них есть большой опыт ведения войны», – заметил он.