9 February 2010 - 12:36 AMT
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի հերթական նիստում, հանձնաժողովը քննարկել եւ մերժել է «Արֆարմացիա» ընկերության վարչական բողոքը` դեղորայքի շուկայում հակամրցակցային համաձայնության համար հանձնաժողովի որոշման մի քանի կետերն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ:
Խնդրո առարկա որոշմամբ դեղորայքի շուկայում գործող 7 ընկերություն սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին հակամրցակցային համաձայնության գալով, չհիմնավորված (միաժամանակյա, որոշակի ժամանակահատվածում) բարձրացրել են դեղորայքի իրացման գները` սահմանափակելով մրցակցությունը եւ չունենալով դրա համար տնտեսական որեւէ հիմնավոր գործոն: Մասնակից ընկերություններն, ըստ օրենքի, տուգանվել են յուրաքանչյուրն իր շրջանառության 2 տոկոսի չափով: Տուգանքի չափն ընդհանուր առմամբ (յոթ ընկերության համար) կազմել է ավելի քան 450 միլիոն դրամ: Վարչական բողոքում նշված փաստարկները հանձնաժողովը ոչ հիմնավոր է համարել` տուգանքի մասին որոշումը թողնելով ուժի մեջ:

9 February 2010 - 12:36 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении на заседании 9 февраля обсудила и отклонила административную жалобу компании «Арфармация» относительно признания недействительными некоторых пунктов антиконкурентного соглашения на рынке медикаментов. Об этом сообщает пресс-служба <b>ГКЗЭК</b>.
Как отмечается в сообщении, 7 компаний, действующих на рынке медикаментов, в течение сентября-ноября 2009 года заключили антиконкурентное соглашение, одновременно и необоснованно повысив цены на реализацию лекарств, ограничив тем самым конкуренцию, при этом не имея на это какой-либо экономический фактор.
Сопричастные компании в установленном законом порядке были оштрафованы в размере 2% от своего годового оборота. В общей сложности размер штрафа 7 компаний составил более 450 млн. драмов. ГКЗЭК посчитала необоснованными аргументы, представленные в административной жалобе, оставив в силе решение о штрафе.