15 February 2010 - 17:07 AMT
Փետրվարի 15-ին ՀՀ ՊՆ Դ. Կանայանի անվան ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստի֊տուտում տեղի ունենացավ «Քաղաքական ինստիտուտներ ու գործընթացներ» մասնագիտությամբ ասպիրանտուրայի բացումը: Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանը, ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ Յուրի Շուքուրյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը, ԱՌՀԻ-ի գիտական խորհրդի անդամները:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ ԱՌՀԻ-ի պետ, ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, գեներալ-մայոր <b>Հայկ Քոթանջյանը</b> բարձրաստիճան հյուրերին ներկայացրեց ասպիրանտուրայի ծրագիրը եւ հեռանկարները: Նա նշեց, որ ծրագիրը նպատակ ունի պատրաստելու պաշտպանական-անվտանգային քաղաքագիտության ոլորտում ԱՌՀԻ-ի հետ համագործակցող առաջատար մասնագետների, ստեղծելու նրանց գործնական հետազոտական հմտությունների զարգացմանը նպաստող միջավայր: Դոկտոր Քոթանջյանը նշեց նաեւ, որ ծրագիրն իրականացվելու է ասպիրանտների ու հայցորդների համար անհատական ուսումնական ծրագրերի մշակմամբ ու հաստատմամբ, Ինստիտուտի ընթացիկ նախագծերի շրջանակներում հետազոտական աշխատանքի եւ ուսման զուգակցմամբ՝ «On the Job Training» (կրթվել՝ հետազոտելով) սկզբունքով, ոչ միայն գիտելիքների ձեռքբերմամբ, այլեւ դրանց կիրառման հմտությունների մշակմամբ, ինչպես նաեւ գիտակրթական հաստա֊տութ֊յունների հետ սերտ համագործակցելով:
Ելույթով հանդես եկավ նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարար <b>Սեյրան Օհանյանը</b>: Նա բարձր գնահատեց ԱՌՀԻ-ի դերակատարությունը պաշտպանական կրթության բարեփոխումների համատեքստում եւ կարեւոր համարեց միջգերատեսչական համագործակցությունը, որն ուղղված է գիտաուսումնական առաջավոր փորձի փոխանակմանն ու զարգացման ապահովմանը, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ մամլո ծառայությունը:

15 февраля в институте Национальных стратегических исследований им. Драстамата Канаяна открылась аспирантура «Политические институты и процессы». В мероприятии приняли участие министр обороны Армении Сейран Оганян, министр образования и науки РА Армен Ашотян, замминистра ИД Арман Киракосян, ректор Ереванского государственного университета Арам Симонян.
Директор Института национальных стратегических исследований, советник министра обороны Армении, доктор политических наук, генерал-майор <b>Айк Котанджян</b> представил почетным гостям программу и перспективы аспирантуры. По его словам, программа имеет цель подготовить передовых специалистов, которые будут сотрудничать с этим институтом в сфере политологии, делая акцент на проблемах обороны и безопасности. Котанджян также отметил, что для аспирантов и соискателей предусмотрена индивидуальная образовательная программа. В рамках текущих проектов института, которые проводятся по принципу сочетания исследовательской работы и учебы, будет проведен тренинг «On the Job Training».
С речью выступил также министр обороны РА <b>Сейран Оганян</b>, который высоко оценил роль института в рамках проведения реформ в сфере оборонного образования. Он придал также важность сотрудничеству института с другими образовательными учреждениями за рубежом, сообщает пресс-служба МО РА.