10 February 2010 - 13:57 AMT
Փետրվարի 24-ը «Կենգուրու-2010» մրցույթին մասնակցելու համար դպրոցների եւ դպրոցականների գրանցման վերջին ժամկետն է
Հայաստանի դպրոցներում մեկնարկել է մաթեմատիկայի միջազգային <b>«Կենգուրու»</b> մրցույթին մասնակցելու համար գրանցումը, որը անցկացնում է «Այբ» կրթական հիմնադրամը:
Ինչպես հայտնում է «Այբ» կրթական հիմնադրամի մամլո ծառայությունը, Հայաստանի 1200 դպրոցներին արդեն ուղարկվել է մրցույթի հրավերները: «Կենգուրու 2010» մանրամասները տեղադրված են նաեւ մրցույթի www.kangaroo.am եւ մասնակից դպրոցների կայքէջերում:
Այս տարի հնարավորություն է ստեղծվել, որ մրցութային խնդիրները ներկայացվեն նաեւ ռուսերեն լեզվով: Մրցույթի օրը աշակերտը կարող է ընտրել, թե որ լեզվով ծանոթանա խնդիրներին:
Այս տարի Հայաստանում մրցույթը կանցկացնի «Այբ» կրթական հիմնադրամը մարտի 18-ին` ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության գլխավորությամբ: Դպրոցների եւ դպրոցականների գրանցման վերջին ժամկետը փետրվարի 24-ն է:
«Կենգուրու» մրցույթի գլխավոր գործընկերը «ՎՏԲբանկն է» (Հայաստանը):
<b>«Կենգուրու»</b> մաթեմատիկական մրցույթը առաջին անգամ կազմակերպվել է Փարիզում, 1991 թ., իսկ 1994 թ. այն ստացել է միջազգային մրցույթի կարգավիճակ: Անցյալ տարի մարտին այս մրցույթին մասնակցել է մոտավորապես 5 մլն դպրոցական`աշխարհի ավելի քան 50 երկրներում, այդ թվում` Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Կանադայում, ԱՄՆ-ում, Ռումինիայում, Վրաստանում, Բուլղարիայում, Ղազախստանում եւ Իսպանիայում: Հայաստանը մրցույթի մասնակցությամբ ճանաչվել է Եվրոպայում երկրորդը:

Стартовала регистрация школ Армении для участия в международном математическом конкурсе <b>““Кенгуру”</b>, который проводит образовательный фонд Айб”.Как сообщает пресс-служба образовательного фонда “Айб”, 1200 школам Армении уже отправлены конкурсные пакеты-приглашения. Детали “Кенгуру 2010” представлены на сайте конкурса на www.kangaroo.am и в школах-участницах.
В этом году стало возможно предоставить участникам конкурсные задачи на русском языке. В день конкурса ученик сам решит, на каком языке ознакомиться с задачами.
В этом году конкурс в Армении будет проведен 18 марта Образовательным фондом “Айб” под патронажем Министерства образования и науки РА. Конечный срок регистрации школьников и школ на участие в “Кенгуру 2010” – 24 февраля.
Генеральный партнер конкурса “Кенгуру” – Банк ВТБ (Армения).
Математический конкурс <b>“Кенгуру”</b> впервые был организован в Париже в 1991 году, а с 1994 года он получил статус международного конкурса. В международном математическом конкурсе “Кенгуру” в марте прошлого года приняли участие около 5 миллионов школьников в более чем 50-ти странах мира, в том числе, в России, Франции, Германии, Канаде, США, Румынии, Грузии, Болгарии, Казахстане и Испании. По коэффициенту участия конкурс Армении признан вторым в Европе.