10 February 2010 - 14:58 AMT
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը մասնակցում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում փետրվարի 9-10-ը անցկացվող «Ներդրումային եւ առեւտրային հնարավորությունները Հայաստանում» թեմայով` «Արմեքս 2010» միջազգային համաժողովին, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին` նախարարը նշել է, որ միջոցառման նպատակը Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության ներդրումային մեծ ունակություն ունեցող բնագավառների ներկայացումն է եւ համագործակցության նոր եզրերի ի հայտ բերումը:
Խոսելով ներդրումային ծրագրերի մասին` Գ.Սարգսյանն անդրադարձել է տրանսպորտի եւ հաղորդակցության բնագավառներին նշելով, որ այդ երկու ճյուղերը մեծ դեր ունեն տնտեսության ընդհանուր զարգացման գործում: Մասնավորապես, նախարարն առանձնացրել է «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմոբիլային ճանապարհի կառուցման եւ Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման նախագծերը:
Գ.Սարգսյանը նշել է, որ երկու բարեկամական երկրների միջեւ ուղիղ երկաթուղային կապի ստեղծումը կհանդիսանա ոչ միայն խթանիչ ուժ երկկողմ բեռնաշրջանառության համար, այլեւ կկապի Պարսից ծոցի եւ Սեւ ծովի խոշորագույն նավահանգիստները` հնարավորություն ստեղծելով անհամեմատ մեծացնել Իրանի եւ Հայաստանի տարանացիկ նշանակությունը, իսկ «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմոբիլային ճանապարհի կառուցումը կբարձրացնի ներկայիս գործող Իրանի հետ սահմանամերձ Մեղրի քաղաքից մինչեւ վրացական Փոթի եւ Բաթումի նավահանգիստներ տանող ավտոմոբիլային ճանապարհի թե' որակը եւ թե' թողունակությունը:
Գ.Սարգսյանը մանրամասն ներկայացրել է երկու նախագծերի իրականացման ընթացքը եւ պատրաստակամություն հայտնել քննարկելու իրանական ընկերությունների մասնակցությունը նախագծերի իրականացման բոլոր փուլերին:

10 February 2010 - 14:58 AMT
Министр транспорта и связи Армении Гурген Саргсян принимает участие в международном форуме «Армекс 2010» на тему «Инвестиционные и торговые возможности в Армении», который проходи с 9 по 10 февраля в Иране, сообщает пресс-служба министерства.
Приветствуя участников форума, глава министерства отметил, что целью данного мероприятия является представление сфер экономики Армении, имеющих наибольший инвестиционный потенциал, а также поиск новых путей сотрудничества.
Говоря об инвестиционных программах, Саркисян коснулся сферы транспорта и коммуникаций, отметив, что эти две ветви играют большую роль в общем развитии экономики Армении. В этом контексте минтранса выделил такие проекты, как строительство транспортного коридора «Север-Юг» и железной дороги Иран-Армения.
Глава министерства отметил, что создание железнодорожного сообщения между двумя дружественными странами выступит не только стимулирующей силой для увеличения грузооборота, но также свяжет крупнейшие порта Персидского залива и Черного моря, создав возможность несравнимо увеличить роль Ирана и Армении в качестве транзитных государств. При этом он добавил, что строительство транспортного коридора «Север-Юг» позволит улучшить качество и пропускную способность действующей дороги, ведущей от приграничного к Ирану города Мегри до грузинских городов Поти и Батуми.
Он подробно представил процесс реализации указанных проектов и выразил готовность к обсуждению участия иранских компаний на всех стадиях их реализации.