«Հեռուստատեսության եւ ռադիոհեռարձակման ազգային հանձնաժողովի (ՀՌԱՀ) ձեւակերպումների մի մասը անհստակ է ու մշուշոտ»,-մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության կինոյի եւ կրկնօրինակման բաժնի վարիչ, կինոգետ <b>Զավեն Բոյաջյանը</b>:
Ըստ նրա, փաստաթուղթը պրոֆեսիոնալներ չեն կազմել, ինչի մասին են վկայում տեքստում թույլ տրված անճշտությունները: «Էրոտիկային վերաբերող չափանիշների առաջին կետում մի բառ անգամ չկա ֆիլմերի մասին, նշված են միայն «էրոտիկ բնույթի կամ էրոտիկ կադրեր պարունակող հեռուստածրագրերը», այն դեպքում, երբ հայկական հեռուստատեսությունում նման ծրագրեր չկան կամ եզակի են»: Նա ընդգծել է նման անճշտությունների առկայությունը նաեւ հանձնաժողովի կայքում ներկայացված փաստաթղթի այլ կետերում:
Ըստ Բոյաջյանի, հարկավոր չէ նոր չափորոշիչներ հորինել, եթե կարելի է օգտագործել արդեն երկար տարիներ այլ երկրներում գործող չափորոշիչներ : Նա առաջարկել է դասակարգել ֆիլմերն ու հեռուստահաղորդումները, որոնք նախատեսված կլինեն տարբեր տարիքային խմբերի դեռահասների, ծնողների հետ դիտման համար եւ միայն չափահասների համար:
«Արգելքների կիրառումը նման իրավաբանական փաստաթղթերում հիշեցնում է խորհրդային գրաքննության համակարգը: Իսկ եթե ստիպված ենք արգելել, ապա միայն բռնության ու էրոտիկայի չափազանց բացահայտ տեսարաններով ֆիլմերն ու ծրագրերը, որոնք իրոք կարող են բացասաբար անդրադառնալ դեռահասների զարգացման վրա»,-ասել է Բոյաջյանը:
«Ես համաձայն եմ, որ նման արգելող փաստաթղթերը հիշեցնում են խորհրդային համակարգը, եւ դրանք կիրառելուց առաջ հարկավոր է հիշել, թե ի վերջո ինչ վախճան ունեցավ ԽՍՀՄ-ը: Սակայն ես ողջունում եմ այն խուճապը, որն առաջացել է ՀՀ կառավարությունում հանրության ներկա բարոյական վիճակի առումով: Եվ եթե այդ չափանիշներն, ի վերջո, բանալի հանդիսանան առկա խնդիրների լուծման համար, ապա ես ողջունում եմ դրանք»,-իր հերթին ասել է Երեւանի Հովհաննես Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը:
2009թ. դեկտեմբերի 9-ին գաղտնի քվեարկությամբ Հայաստանի Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային խորհուրդը հաստատեց ՀՌԱՀ-ի կազմը 6 տարի ժամկետով:

“Формулировки некоторых пунктов представленных Национальной комиссией телевидения и радиовещания (НКТР) критериев очень расплывчаты и туманны”,- заявил на пресс-конференции 10 февраля заведующий отделом кино и дубляжа Общественного телевидения Армении, киновед <b>Завен Бояджян</b>.
По его словам, этот документ составлен не профессионалами, о чем свидетельствуют допущенные в тексте неточности. “В первом пункте этих критериев, относящемся к эротике, нет ни единого слова о фильмах, там указаны только “телевизионные программы эротического характера или содержащие эротические кадры”, в то время как на армянском телевидении подобных программ нет или их единицы”. Он подчеркнул также наличие подобных неточностей в других пунктах представленного на сайте Национальной комиссии телевидения и радиовещания Армении.
По словам Завена Бояджяна, не нужно придумывать новых стандартов, если можно использовать стандарты зарубежных стран, действующие уже долгие годы. Он предложил классифицировать фильмы и телепередачи, которые будут предусмотрены для просмотра подростками разных лет, для просмотра с родителями, и для просмотра только совершеннолетним.
“Использование запретов в подобных юридических документах напоминает систему советской цензуры. А если приходиться запрещать, то только фильмы и программы с крайне откровенными сценами насилия и эротики, которые действительно могут негативно повлиять на развитие подростков”,- подчеркнул Завен Бояджян.
“Я согласен, что подобные запрещающие документы напоминают советскую систему, поэтому прежде чем применять их, следует вспомнить, что стало с Советским Союзом. Я также заметил антинаучный подход при составлении некоторых пунктов этого документа. Однако я приветствую ту панику, которая возникла у Правительства Армении в связи с моральным состоянием общества. И если эти критерии, в конце концов, станут ключом к решению существующих задач, то я приветствую их”,- сказал в свою очередь художественный руководитель ереванского Государственного кукольного театра имени Ованеса Туманяна Рубен Бабаян.
9 декабря 2009 года при помощи тайного голосования, Национальный совет Армении определил состав Национальной комиссии телевидения и радио сроком на 6 лет.