18 February 2010 - 11:59 AMT
Ամերիաբանկը շարունակում է ընդլայնել կորպորատիվ հաճախորդների հետ համագործակցությունը` աշխատավարձային նախագծերի շրջանակներում: Բանկն իր կորպորատիվ հաճախորդների աշխատակիցների համար բանկոմատներից օգտվելու առավել բարենպաստ պայմաններ ապահովելու նպատակով` ընդլայնում է բանկոմատների ցանցը` տեղադրելով դրանք տվյալ կազմակերպության համար հարմարավետ վայրում:
Եթե 2008թ. սկզբին Բանկն ուներ ընդամենը 2 բանկոմատ, ապա արդեն 2009թ. սկզբին բանկոմատների քանակը հասավ 20-ի, որոնցից 17-ը` մայրաքաղաքում, 3-ը` մարզերում, իսկ այժմ արդեն բանկոմատների թիվը կազմում է 35, որոնցից 26-ը գտնվում է Երեւանում, 2-ը` ԼՂՀ-ում, 7-ը` ՀՀ մարզերում: Բոլորովին վերջերս` փետրվար ամսին, շահագործման հանձնվեց բանկոմատ Դիլիջանում, որտեղ արդեն պաշտոնապես գրանցվել է Բանկի նոր մասնաճյուղը:
Ամերիաբանկի բանկոմատներով կատարված գործարքների ընդհանուր ծավալը դրամային արտահայտությամբ 2009թ.-ին աճել է 3.1 անգամ` 2008թ.-ի համեմատությամբ, ընդ որում, Ամերիաբանկի քարտերով կատարված գործարքների ծավալն աճել է 2.6 անգամ, ՀՀ այլ բանկերի բանկոմատների քարտերով գործարքների ծավալը` 3.8 անգամ, օտարերկրյա բանկերի քարտերով գործարքների ծավալը` 10 անգամ:
Իսկ Ամերիաբանկի բանկոմատներով կատարված գործարքների քանակը 2009թ.-ին աճել է է 3.4 անգամ` 2008թ.-ի համեմատությամբ, նշված աճը Ամերիաբանկի քարտերի գծով կազմել է 2.9 անգամ, ՀՀ այլ բանկերի քարտերի գծով` 3.5 անգամ, օտարերկրյա բանկերի քարտերի գծով` 11 անգամ:
Բանկի կողմից 2009թ. թողարկված պլաստիկ քարտերի քանակը 2008թ. համեմատությամբ աճել է 67%-ով:
Բանկը նախատեսում է 2010թ. ոչ միայն ավելացնել բանկոմատների թվաքանակը, այլեւ ընդլայնել բանկոմատների աշխարհագրական ընդգրկվածությունը` տեղադրելով դրանք իր հաճախորդների համար նախընտրելի տարածքներում:

Америабанк продолжает развивать сотрудничество с корпоративными клиентами в рамках зарплатных проектов. С целью повышения доступности пользования банкоматами банк расширяет их сеть, устанавливая их в удобных для данной организации местах. Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, на сегодняшний день число банкоматов составляет 35, 26 из которых размещены в Ереване, 2 – в НКР и 7 – в регионах Армении, при том, что в начале 2008 года у Америабанка было всего 2 банкомата.
Общий объем операций, осуществленных посредством банкоматов Америабанка в драмовом эквиваленте в 2009 году вырос по сравнению с 2008 годом в 3,1 раза. При этом количество операций картами Америабанка выросло в 2,6 раз, картами других банков Армении – в 3,8 раз, картами иностранных банков – в 10 раз.
Общий объем операций посредством банкоматов Америабанка в 2009 году вырос по сравнению с 2008 годом в 3,4 раз. По линии карт Америабанка рост составил 2,9 раз, карт других банков Армении – 3,5 раз, карт иностранных банков – 11 раз.
Число выпущенных в 2009 году банком пластиковых карт по сравнению с предыдущим годом выросло на 67%.
В 2010 году Америабанк планирует не только увеличить количество своих банкоматов, но и расширить их географию.