19 February 2010 - 12:24 AMT
<b>«Deno Gold Mining»</b> ընկերության դեմ դատական հայցն ավարտվեց հաշտության համաձայնագրով, հաղորդում է «Էկոլուր» ՀԿ-ն:
2009թ. նոյեմբերին «Էկոլոգիական անվտանգության ապահովման եւ ժողովրդավարության զարգացման» ՀԿ-ի աջակցությամբ Շահումյան բանավանի 28 սեփականատերեր դիմեցին Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան` պահանջելով կանխել մարդկանց կյանքի եւ առողջության համար ռիսկերը: Խնդիրն այն է, որ Շահումյան բանավանի տարածքը վտանգավոր գոտի է, քանի որ նրա տակ գտնվում են ստորգետնյա հանքահորեր, որոնք շահագործում է ընկերությունը:
2010թ. փետրվարի 17-ին «Deno Gold Mining» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Ֆալլետտան եւ 20 հայցվորների նե րկայացուցիչ, փաստաբան Իրինա Մանուկյանը ստորագրեցին հաշտության համաձայնագիր, որի համաձայն` մինչեւ մարտի 31-ը վաճառքի կհանվի հայցվորների սեփականությունը, որը գտնվում է վտանգավոր գոտում, իսկ ընկերությունն իր հերթին պարտավորվում է շուկայական գներով ձեռք բերել այդ սեփականությունները: 8 սեփականատերեր հրաժարվել են հաշտության համաձայնագրից եւ հայցը հետ են կանչել:
Ինչպես նշված է «Էկոլոգիական անվտանգության ապահովման եւ ժողովրդավարության զարգացման» ՀԿ-ի մամլո հաղորդագրության մեջ, այս գործընթացի ընթացքը եւ դատարանի օբյեկտիվ որոշումը ոչ միայն հասարակական կազմակերպության եւ ժողովրդի հաջողությունն է, այլ նաեւ «Deno Gold Mining» ընկերության:

19 February 2010 - 12:24 AMT
Судебный иск против компании <b>Deno Gold Mining</b> завершился мировым соглашением, сообщает НПО “ЭкоЛур”.
В ноябре 2009 года при поддержке НПО “За экологическую безопасность и развитие демократии”, 28 собственников Шаумянского района города Капана обратились в суд общей юрисдикции Сюникской области с требованием предотвратить риски для жизни и здоровья людей. Проблема заключается в том, что территория Шаумянского района является опасной зоной, так как под ней находятся подземные выработки и шахты,
эксплуатируемые компанией.
17 февраля 2010 года генеральный директор компании Deno Gold Мining Роберт Фаллетта и представитель истцов, адвокат Ирина Манукян подписали мировое соглашение от имени 20 истцов, в соответствии с которым, до 31 марта будет выставлено на продажу имущество собственников, находящееся в опасной зоне, а компания, в свою очередь,
обязуется приобрести это имущество по рыночным ценам. 8 собственников
отказались от мирового соглашения и отозвали иск.
Как отмечено в пресс-релизе НПО “За экологическую безопасность и развитие демократии”, исход этого процесса и объективное решение суда является удачей не только общественной организации и народа, но самой компании Deno Gold Mining.