19 February 2010 - 14:00 AMT
ArmenianHouse.org գրադարանի տնօրեն Կարեն Վրթանեսյանը հաղորդել է, որ գրադարանի համար գրքերն ընտրվում են որակը, պահանջարկը, հազվագյուտ լինելը հաշվի առնելու սկզբունքով:
Նոր նյութերից են`Ուկրաինայի եւ Լեհաստանի հայկական գաղութների մասին գիտական աշխատանքները, ամերիկուհի Ռոուզ Լամբերտի հիշողությունները` 1909 թ. Կիլիկիայի ջարդերի ժամանակ կազմակերպված ինքնապաշտպանության մասին եւ գեղարվեստական ստեղծագործություններ: Շուտով գրադարանը կհամալրվի հայ գրող, բանաստեղծ, լեզվաբան եւ թարգմանիչ Խաչիկ Դաշտենցի մասին նյութերով` նվիրված նրա ծննդյան 100-ամյակին, որը նշվելու է այս տարի:
«ArmenianHouse.org էլեկտրոնային գրադարանն, առաջին հերթին, տասնյակ կամավորների ընդհանուր ջանքերի արդյունք է, ովքեր գտել եւ պատճենել են բազմաթիվ հազվագյուտ գրքեր: Կայքէջի զարգացման եւ հովանավորության ծախսերը լուծվում են իմ մտերիմների եւ իմ միջոցների շնորհիվ», – ասել է նախագծի հեղինակը:
Կարեն Վրթանեսյանի խոսքերի համաձայն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման հետ միաժամանակ փոխվում են նաեւ ընթերցում հասկացությունը, եւ այն մարդիկ, ովքեր դեռեւս տասը տարի առաջ կարդում էին պատմական հատորյակներ:
«Ես չեմ պնդի, որ «գրքի դարաշրջանը» հեռանում է, սակայն փաստ է, որ գրքի աշխարհում այսօր շատ բան է փոխվում», – գտնում է նա:

19 February 2010 - 14:00 AMT
Армянская электронная библиотека ArmenianHouse.org ("Армянский дом") пополнилась 2 000 страниц текстов на английском, армянском и русском языках. Как сообщил в интервью с корреспондентом PanARMENIAN.Net владелец библиотеки ArmenianHouse.org Карен Вртанесян, книги для библиотеки отбираются по следующим принципам: качество, востребованность, раритетность.
Среди новых поступлений — научный труд об армянских колониях Украины и Польши, воспоминания американки Роуз Ламберт о самообороне Ачна 1909 года, художественные произведения. В скором времени библиотека пополнится материалами об армянском писателе, поэте, лингвисте и переводчике Хачике Даштенце, 100-летие со дня рождения которого отмечается в этом году.
“Библиотека ArmenianHouse.org – это в первую очередь плод коллективных усилий десятков добровольцев, которые отсканировали и распознали сотни редких книг. Все расходы по содержанию и развитию сайта покрываются моими друзьями и мной», – сказал автор проекта.
По словам Карена Вртанесяна, с развитием информационных технологий меняется и само понятие чтения и зачастую те, кто ещё десять лет назад перечитывали целые тома исторических романов, сейчас не могут одолеть больше дюжины страниц любимых книг.
“Я не стану утверждать, что "эпоха книг" уходит, но факт остаётся фактом: в мире книг сейчас многое меняется с головокружительной скоростью”, – считает он.