Երգիչ, System Of a Down խմբի նախկին մենակատար Սերժ Թանկյանը կատարել է «Թեղուտի պաշտպանության խմբի» ակտիվիստների աառաջարկը` ուսումնասիրել Թեղուտի անտառի հետ կապված իրավիճակն ու արտահայտվել այդ առիթով:
Ս.Թանկյանին հասցեագրված նամակին պատասխանել է նրա ներկայացուցիչ Ջորջ Թոնիկյանը` նշելով, որ իրենք կաշխատեն գտնել մի երգ, որը ոչ առեւտրային նպատակներով կտրամադրեն շարժման ակտիվիստներին: Նամակում բերված է Թանկյանի կարծիքը Թեղուտի անտառի հատումների մասին: Նա կոշտ քննադատության է ենթարկել արդյունահանողներին, որոնք ոչնչացնելով կենդանի բնությունը, նպաստում են գլոբալ տաքացմանը:
«Քաղաքակրթությունը քայլում է մի բարակ պարանով` սեփական գոյատեւման եւ ամեն ինչի ավերման միջեւ: Հիմնվելով մեր պատմական անցյալի եւ ներկա աշխարհաքաղաքական իրողության վրա` սննդի, ջրի եւ էներգետայի հարցում «Վայրի բնության եւ շրջակա միջավայրի ավերումն այլեւս չեն կարող արդարացվել առաջընթացի կամ բնական ռեսուրսների օգտագործման անունով: Քաղաքակրթությունը քայլում է մի բարակ պարանով` սեփական գոյատեւման եւ ամեն ինչի ավերման միջեւ: Հիմնվելով մեր պատմական անցյալի եւ ներկա աշխարհաքաղաքական իրողության վրա` սննդի, ջրի եւ էներգետայի հարցում վստահությունը սեփական ուժերին չափազանց կարեւր են»,-ասել է Ս.Թանկյանը:
«Թեղուտի պաշտպանության խումբը» շուրջ 2 շաբաթ առաջ նամակ էր հղել ամերիկահայ երգչին խնդրելով որեւէ երգ երգել կամ ինչ-որ բան ասել Հայաստանի բնապահպանության մասին: «Հաշվի առնելով երգչի քաղաքական ու քաղաքացիական գործունեությունը, ինչպես նաեւ նրա ժողովրդականությունը, մենք խնդրեցինք նրան փրկել Թեղուտի անտառը, որն արագ ոչնչանում է եւ գտնվում է կործանման եզրին»,-ասել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում «Թեղուտի պաշտպանության խմբի» նախաձեռնող, «Էկոդար» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության ղեկավար Հրայր Սվազյանը:
Ըստ բնապահպանության համար պայքարողների, Թանկյանի երգը կարող է դառնալ կանաչների «հիմնը» եւ ոգեշնչել քաղաքացիներին համալրել նրանց շարքերը:

Певец, бывший солист группы System Of a Down Серж Танкян выполнил просьбу активистов “Группы защиты Техута” изучить ситуацию с Техутским лесом и высказаться по этому поводу.
На письмо, отправленное Сержу Танкяну, ответил его представитель Джордж Тоникян, отметив, что постарается найти песню, которая может в некоммерческих целях использоваться активистами движения. В письме содержалось также мнение Танкяна о вырубке Техутского леса. Он резко раскритиковал действие добытчиков руды, которые разрушением живой природы способствуют усилению глобального потепления.
“Истребление дикой природы и окружающей среды более не может быть оправдано прогрессом или использованием природных ресурсов. Цивилизация шагает по тонкому канату между самовыживанием и разрушением всего вокруг. Учитывая наше историческое прошлое, а также геополитическое расположение, уверенность в своих силах в вопросе продовольствия, воды и энергии становится крайне важной”,- подчеркнул Серж Танкян.
Активисты “Группы защиты Техута” около двух недель назад отправили письмо известному американскому певцу с просьбой спеть песню или сказать что-нибудь об экологии Армении. “Учитывая активную политическую и гражданскую деятельность певца, а также его популярность, мы попросили его спасти Техутский лес, который быстро уничтожается и находится в крайней опасности”,- сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net инициатор “Группы защиты Техута”, руководитель экологической общественной организации “Экодар” Грайр Савзян.
По мнению борцов за экологию, песня Танкяна может стать гимном “зеленых” и вдохновить многих граждан пополнить их ряды.