23 February 2010 - 18:11 AMT
«Հայաստանում գազի գնի բարձրացումը 40 տոկոսով «ՀայՌուսգազարդ» ընկերության հայտի հիման վրա հսկայական սոցիալական բեռ կստեղծի բնակչության սոցիալապես անապահով շերտերի համար»,-փետրվարի 23-ին խորհրդարանական նիստի ընթացքում ասել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Ըստ Մինասյանի, գների բարձրացման արդյունքում բյուջետային մուտքերը կավելանան 5 մլրդ դրամով` լրացուցիչ հարկերի տեսքով: «Այս համատեքստում կառավարությունը պետք է նպատակային ծրագիր մշակի սոցիալապես անապահով շերտերի համար` փոխհատուցում տրամադրելով նրանց»,-ասել է նա:
Ա.Մինասյանն ՀՅԴ-ի անունից առաջարկել է համատեղ քննարկել այդ հարցը կառավարության, ԿԲ-ի, «ՀայՌուսգազարդ»-ի, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի, տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի, ինչպես նաեւ պատգամավորների հետ համատեղ:

“Повышение в Армении цен на газ на 40% на основе заявки кампании «АрмРосгазпром» создаст огромную социальную нагрузку на необеспеченные слои населения”, – 23-го февраля в ходе парламентского заседания заявил депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян.
По словам Минасяна, в результате повышения цен на газ бюджетные поступления увеличатся на 5 млрд. драмов в виде дополнительных налогов. «В этом контексте правительство должно проводить целевую программу в отношении социально необеспеченного слоя населения, предоставив им средства для компенсирования последствий подорожания», – подчеркнул он.
Арцвик Минасян от имени АРФ Дашнакцутюн предложил провести совместное обсуждение по вопросу проведения реформ в этой сфере с участием правительства, Центрального банка, «АрмРосгазпрома», Комиссии по регулированию общественных услуг, Комиссии по защите экономической конкуренции, а также депутатов.