24 February 2010 - 16:07 AMT
Այս պահի դրությամբ Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը քննարկում է «ՀայՌուսգազարդի» գազի գինը բարձրացնելու հայտը, որին ուշադիր հետեւում է ՀՀ կառավարությունը եւ խորհրդակցություններ է անցկացնում: Այդ մասին ՀՀ խորհրդարանում տեղի ունեցած կառավարական ժամի ընթացքում, պատասխանելով «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանի հարցերին, ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ըստ Սարգսյանի, Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովն անկախ մարմին է եւ կառավարությունն իրավունք չունի միջամտել նրա գործունեությանը: «Այս պահի դրությամբ մենք ձենպահ ենք մնում գազի գնաճի վերաբերյալ գնահատականներից, քանի որ Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը դեռեւս որոշում չի կայացրել»,-նշել է նա:
Վարչապետը հայտնել է նաեւ, որ Հայաստանի նախագահն արդեն կարգադրել է, որ կառավարությունը մշակի համալիր միջոցառումների ծրագիր, որն ուղղված է գազի գնի ավելացման հետեւանքների մեղմացմանը, քանի որ հանձնաժողովը դեռեւս նման որոշում չի կայացրել»,-նշել է նա:
Ոսկե իրերի շուկայի աշխատակիցների բողոքների վերաբերյալ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ որոշ հայ գործարարներ չեն ցանկանում աշխատել օրեքնի շրջանակներում եւ երբ Պետեկամուտների կոմիտեն ստուգումների արդյունքում օրենքի խախտումներ է հայտնաբերում, նրանք դժգոհություն են հայտնում: «Սակայն մենք հետեւողական կլինենք, որպեսզի նշված գործարարներն իրավական դաշտում աշխատեն»,-ասել է նա:

24 February 2010 - 16:07 AMT
На данный момент Комиссия по урегулированию общественных услуг обсуждает заявку «АрмРосгазпрома» о повышении цен на газ, за которым пристально следит правительство Армении и проводит консультации. Об этом в ходе правительственного часа в парламенте Армении, отвечая на вопрос руководителя парламентской фракции партии «Наследие» Степана Сафаряна, сказал премьер-министр РА Тигран Саркисян.
По словам Саркисяна, Комиссия по урегулированию общественных услуг является независимым органом и правительство не имеет права вмешиваться в ее деятельность. «На данный момент мы воздерживаемся от оценок по увеличению цен на газ, так как комиссия пока не приняла решение», – отметил он.
Премьер-министр также сообщил, что президент Армении уже дал распоряжение, чтобы правительство разработало комплексную программу мероприятий, направленную на смягчение последствий увеличения цен на газ для социально необеспеченных слоев населения.
Относительно протестов работников рынка золотых изделий, Тигран Саркисян заметил, что некоторые армянские бизнесмены не желают работать в рамках закона и когда Комитет государственных доходов в результате проверок находит нарушения закона, они выражают недовольство. «Но мы будем последовательны в том, чтобы вышеуказанные бизнесмены работали в правовом поле», – подчеркнул он.