25 February 2010 - 13:37 AMT
Այն հավանականությունը, թե Հայաստանը կարող է հանգույց դառնալ Կովկասում էներգառեսուրսների տարանցման համար, իրական է, քանի որ ուղղակիորեն կապված է հայ-թուրքական սահմանի բացման հետ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, հայտարարել է «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրենի տեղակալ, Իրանի գծով փորձագետ Սեւակ Սարուխանյանը:
«Եթե Թուրքիայի հետ սահմանը բացվի, Հայաստանը կարող է տարանցիկ երկիր դառնալ Իրանի գազը Թուրքիայի Էրզրում տարանցման համար: Այդպիսով, մեր երկիրը կարող է դառնալ տարածաշրջանի էներգետիկ հանգույցը»,-ասել է փորձագետը` հավելելով, որ Հայաստանի էներգետիկ համակարգը բավականին լավ հեռանկարներ ունի:
Անդրադառնալով Իրան-Հայաստան ռազմավարական նախագծերին` Ս.Սարուխանյանը հայտարարել է, որ երկաթուղու կառուցումը հեռանկարային ծրագիր է, սակայն հարկավոր չէ արդյունքներ ակնկալել մոտ ապագայում:

25 February 2010 - 13:37 AMT
Вероятность того, что Армения может стать узлом для транзита энергоресурсов на Кавказе, реальна, но это вопрос, который напрямую связан с открытием армяно-турецкой границы. Об этом на пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, заявил заместитель директора научно-образовательного фонда “Нораванк”, эксперт по Ирану Севак Саруханян.
“Если граница с Турцией откроется, Армения может стать транзитной страной для поставки иранского газа в турецкий город Эрзерум. Таким образом, наша страна может стать энергетическим узлом в регионе”,- сказа эксперт, добавив, что энергетическая система Армении имеет довольно хорошие перспективы.
Говоря о стратегических проектах Иран-Армения, Севак Саруханян заявил, что строительство железной дороги – широкая и перспективная программа, но не стоит ожидать результатов этого проекта в краткосрочном будущем.