25 February 2010 - 13:53 AMT
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել Հայաստանի եւ Նիդերլանդների միջեւ հուշագրի կնքման առաջարկությանը
Հայաստանի կառավարությունն իր նիստում համաձայնություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության եւ Նիդերլանդների Թագավորության կառավարությունների միջեւ Մասնավոր հատվածի ներդրումային ծրագրի (ՄՀՆԾ) վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի կնքման առաջարկությանը: Ծրագիրն իրականացվում է Նիդերլանդների ԱԳՆ կողմից` աջակցելու համար զարգացող երկրների նորարարական բիզնես նախագծերին: Հայաստանի համար հաստատվող նախագծերի իրական թիվը կախված կլինի ստացված առաջարկություններից, որոնք կդասակարգվեն եւ կմրցեն այլ երկրների ծրագրերի հետ:
ՀՀ կառավարությունը հաստատել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության վերականգնման վարկերի բանկի աջակցությամբ կովկասյան նախաձեռնության շրջանակում իրականացվող «Գյումրի-2» ենթակայանի վերականգնում» վարկային ծրագրի խորհրդատուի ընտրության միջազգային մրցույթի արդյունքը` հաղթող ճանաչելով «Քոնսուլեքտրա/ՄՎՎ դեքոն» համատեղ ձեռնարկությունը` 845040,0 եվրո գումարով:
Նիստում հաստատվել է Ասիական զարգացման բանկի ջրամատակարարման ու ջրահեռացման ծրագրով անցկացված ու ծրագրի կառավարման խորհրդի կողմից հաստատված «Այրում, Նոյեմբերյան քաղաքների եւ Դեղձավան, Հաղթանակ գյուղերի ջրամատակարարման եւ ջրահեռացման համակարգերի բարելավում» մրցույթի արդյունքները 420217719,00 ՀՀ դրամ արժեքով` հաղթող ճանաչելով «Շինաշխարհ» ՍՊԸ – «Արտեզիա» ՍՊԸ կոնսորցիումը:
Կառավարությունը որոշել է Հայաստանի պետական ագրարային համալսարան» ՊՈԱԿ-ին ամրացված անշարժ գույքը (լաբորատորիաներ եւ կաբինետներ) եւ տարածքը ՊՈԱԿ-ի հետ համատեղ անհատույց օգտագործման իրավունքով տասը տարի ժամկետով տրամադրել «Մոսկվայի Վ. Պ. Գորյաչկինի անվան ագրոճարտարագիտական պետական համալսարան» եւ «Մոսկվայի Կ. Ի. Սկրյաբինի անվան անասնաբուժական բժշկության եւ կենսատեխնոլոգիայի պետական ակադեմիա» դաշնային պետական հաստատությունների Երեւանի մասնաճյուղերին:
Ագրարային կրթության եւ գիտության բնագավառում միջազգային ճանաչում ունեցող վերոհիշյալ բուհերի մասնաճյուղերի կազմակերպումը ագրարային համալսարանի բազայի վրա թույլ կտա որոշակի չափով բավարարել Հայաստանի ռուսախոս բնակչության` ագրարային կրթություն ստանալու պահանջը, բարելավել մասնագետների ուսուցումը, լաբորատորիաները հագեցնել նորագույն տեխնիկայով եւ այլն:
Այդ կապակցությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հատկապես դրական է գնահատել արդեն իսկ ընթացիկ տարվանից գործարկվող այս նախագիծը, որի շնորհիվ երկրի ագրարային հատվածը ժամանակի ընթացքում կստանա որակյալ մասնագետներ:

25 February 2010 - 13:53 AMT
Правительство Армении в ходе заседания в четверг одобрило предложение о заключении меморандума о взаимопонимании между Республикой Армения и Королевством Нидерландов «Об инвестиционной программе частного сектора». Данная программа реализуется со стороны МИД Нидерландов с целью содействия новаторским бизнес-проектам развивающихся стран.
Правительство Армении также утвердило итоги международного конкурса по избранию консультанта кредитной программы «Восстановление подстанции Гюмри- 2», которая осуществляется в рамках кавказских инициатив при поддержке Немецкого банка реконструкции, признав победителем совместное предприятие «Консулэлектра/МВВ Декон» с суммой 845040.0 евро.
В ходе заседания исполнительная власть РА утвердила также результаты конкурса «Улучшение системы водоснабжения и водоотведения городов Айрум, Нойемберян и сел Дехдзаван, Ахтанак», проведенного по программе водоснабжения и водоотведения Азиатского банка развития и утвержденного советом управления программы, и признала победителем конкурса консорциум «Шинашхар»-«Артезия» ООО со суммой 420217719,00 драмов.
Правительство Армении решило также правом на безвозмездного использования предоставить недвижимость (лаборатории и кабинеты) Государственного Аграрного университета Армении ереванским филиалам Московского государственного агроинженерного университета имени В.П. Горячкина и Московской государственной академии ветеринарной медицины и биотехнологий имени К.И.Скрябина сроком на десять лет. Открытие ереванских филиалов таких авторитетных вузов на базе Аграрного университета Армении позволит удовлетворить требование русскоязычного населения Арменииполучить образование в этой сфере, а также улучшить обучение специалистов и модернизировать лаборатории новейшей техникой.
В связи с этим премьер Армении Тигран Саркисян положительно оценил эту инициативу, которая будет реализована уже в текущем году и поможет подготовке качественных специалистов.